Modern Art Egg-shaped Chandelier Iconic Eyes LED Pendant Light For Dining Room/Living Room
This giant egg-shaped art chandelier, known as the Iconic Eye, the design of this lamp is inspired by the look of the BMW Mini headlights, the classic black and white color scheme, just like the human eye, the lamp is covered in frosted glass peephole with a chrome ring inside, each lit by an LED, the texture and design of this lamp is stunning.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Aluminum |
| Chain Length: | Adjustable , 78.7" Maximum (Support customization) |
| Light Source: | LED Bulb |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Irradiation area: | 15㎡-35㎡ |
| Fixture Shape | Oval |
| Hanging Method | Ceiling |
| Warranty | 3 Years , 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns













Modern Art Egg-shaped Chandelier Iconic Eyes LED Pendant Light For Dining Room/Living Room
Modern Art Egg-shaped Chandelier Iconic Eyes LED Pendant Light For Dining Room/Living Room
This giant egg-shaped art chandelier, known as the Iconic Eye, the design of this lamp is inspired by the look of the BMW Mini headlights, the classic black and white color scheme, just like the human eye, the lamp is covered in frosted glass peephole with a chrome ring inside, each lit by an LED, the texture and design of this lamp is stunning.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Aluminum |
| Chain Length: | Adjustable , 78.7" Maximum (Support customization) |
| Light Source: | LED Bulb |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Irradiation area: | 15㎡-35㎡ |
| Fixture Shape | Oval |
| Hanging Method | Ceiling |
| Warranty | 3 Years , 90 days no reason to return |
Original: $3,899.00
-70%$3,899.00
$1,169.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This giant egg-shaped art chandelier, known as the Iconic Eye, the design of this lamp is inspired by the look of the BMW Mini headlights, the classic black and white color scheme, just like the human eye, the lamp is covered in frosted glass peephole with a chrome ring inside, each lit by an LED, the texture and design of this lamp is stunning.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Aluminum |
| Chain Length: | Adjustable , 78.7" Maximum (Support customization) |
| Light Source: | LED Bulb |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Irradiation area: | 15㎡-35㎡ |
| Fixture Shape | Oval |
| Hanging Method | Ceiling |
| Warranty | 3 Years , 90 days no reason to return |























