5-Ring Crystal Chandelier in Gold Finish
Description
The 5-Ring Crystal Chandelier is a beautiful and sophisticated lighting fixture that can add elegance to any room. It features a round fixture made of gold-plated brass and crystal glass, which together create a stunning and luxurious look. Whether you place it in a grand foyer, a luxurious living room, or an opulent ballroom, this chandelier is sure to make a statement and impress your guests.
Features
| Voltage | 110V-120V/220V-240V |
| Material | Metal, Crystal Glass |
| Fixture Design | Luxury Style |
| Canopy | Yes |
| Canopy Size | D47.2"/D55.1"/D63" |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Adjustable Length | Yes(118.1") |
| Light Direction | Ambient |
| Bulb Base | G9(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Bulb Wattage | 5W |
| Hanging Method | Wire |
| Product Warranty | Yes |
| Warranty Length | 5 Years |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










5-Ring Crystal Chandelier in Gold Finish
5-Ring Crystal Chandelier in Gold Finish
Description
The 5-Ring Crystal Chandelier is a beautiful and sophisticated lighting fixture that can add elegance to any room. It features a round fixture made of gold-plated brass and crystal glass, which together create a stunning and luxurious look. Whether you place it in a grand foyer, a luxurious living room, or an opulent ballroom, this chandelier is sure to make a statement and impress your guests.
Features
| Voltage | 110V-120V/220V-240V |
| Material | Metal, Crystal Glass |
| Fixture Design | Luxury Style |
| Canopy | Yes |
| Canopy Size | D47.2"/D55.1"/D63" |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Adjustable Length | Yes(118.1") |
| Light Direction | Ambient |
| Bulb Base | G9(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Bulb Wattage | 5W |
| Hanging Method | Wire |
| Product Warranty | Yes |
| Warranty Length | 5 Years |
Original: $2,695.00
-70%$2,695.00
$808.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
The 5-Ring Crystal Chandelier is a beautiful and sophisticated lighting fixture that can add elegance to any room. It features a round fixture made of gold-plated brass and crystal glass, which together create a stunning and luxurious look. Whether you place it in a grand foyer, a luxurious living room, or an opulent ballroom, this chandelier is sure to make a statement and impress your guests.
Features
| Voltage | 110V-120V/220V-240V |
| Material | Metal, Crystal Glass |
| Fixture Design | Luxury Style |
| Canopy | Yes |
| Canopy Size | D47.2"/D55.1"/D63" |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Adjustable Length | Yes(118.1") |
| Light Direction | Ambient |
| Bulb Base | G9(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Bulb Wattage | 5W |
| Hanging Method | Wire |
| Product Warranty | Yes |
| Warranty Length | 5 Years |























