✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
Arica Round Chandelier
Dimensions
3 Light
| WIDTH | 10.5" |
| DEPTH | 10.5" |
| HEIGHT | 120" |
| WEIGHT | 10.1 LBS |
7 Light
| WIDTH | 57" |
| DEPTH | 51⁄4" |
| HEIGHT | 120" |
| WEIGHT | 33 LBS |
15 Light
| WIDTH | 48" |
| DEPTH | 12" |
| HEIGHT | 120" |
| WEIGHT | 80 LBS |
30 Light
| WIDTH | 54" |
| DEPTH | 18" |
| HEIGHT | 120" |
| WEIGHT | 147 LBS |
| NUMBER OF SOCKETS | 15 |
| MAXIMUM HANGING DISTANCE | 125" |
| CANOPY DEPTH | 18" |
| CANOPY WIDTH | 54" |
Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / White light 4000K |
| Dimension | D 51⁄4" / W 57" / H 8" ; 48" Width x 12" Depth x 8" Height ; 54" Width x 18" Depth x 8" Height |
| Number of Lights | 7 / 15 /30 LED |
| Light Source | E12(Included) |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns












Arica Round Chandelier
Arica Round Chandelier
Dimensions
3 Light
| WIDTH | 10.5" |
| DEPTH | 10.5" |
| HEIGHT | 120" |
| WEIGHT | 10.1 LBS |
7 Light
| WIDTH | 57" |
| DEPTH | 51⁄4" |
| HEIGHT | 120" |
| WEIGHT | 33 LBS |
15 Light
| WIDTH | 48" |
| DEPTH | 12" |
| HEIGHT | 120" |
| WEIGHT | 80 LBS |
30 Light
| WIDTH | 54" |
| DEPTH | 18" |
| HEIGHT | 120" |
| WEIGHT | 147 LBS |
| NUMBER OF SOCKETS | 15 |
| MAXIMUM HANGING DISTANCE | 125" |
| CANOPY DEPTH | 18" |
| CANOPY WIDTH | 54" |
Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / White light 4000K |
| Dimension | D 51⁄4" / W 57" / H 8" ; 48" Width x 12" Depth x 8" Height ; 54" Width x 18" Depth x 8" Height |
| Number of Lights | 7 / 15 /30 LED |
| Light Source | E12(Included) |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Select SIZE
From $369.36
Original: $1,231.20
-70%Arica Round Chandelier—
$1,231.20
$369.36Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Dimensions
3 Light
| WIDTH | 10.5" |
| DEPTH | 10.5" |
| HEIGHT | 120" |
| WEIGHT | 10.1 LBS |
7 Light
| WIDTH | 57" |
| DEPTH | 51⁄4" |
| HEIGHT | 120" |
| WEIGHT | 33 LBS |
15 Light
| WIDTH | 48" |
| DEPTH | 12" |
| HEIGHT | 120" |
| WEIGHT | 80 LBS |
30 Light
| WIDTH | 54" |
| DEPTH | 18" |
| HEIGHT | 120" |
| WEIGHT | 147 LBS |
| NUMBER OF SOCKETS | 15 |
| MAXIMUM HANGING DISTANCE | 125" |
| CANOPY DEPTH | 18" |
| CANOPY WIDTH | 54" |
Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / White light 4000K |
| Dimension | D 51⁄4" / W 57" / H 8" ; 48" Width x 12" Depth x 8" Height ; 54" Width x 18" Depth x 8" Height |
| Number of Lights | 7 / 15 /30 LED |
| Light Source | E12(Included) |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |





















