Art Design Ceramic Ginkgo Chandelier for Living Room/Staircase/Entryway/Foyer
Add a unique touch and ambiance to your home decor with this exquisite Art Design Ceramic Ginkgo Chandelier. Made with metal and handcrafted porcelain leaves, its luxurious design and manufacturing technology create a combination of lighting design and natural plants. Illuminating its surroundings, this captivating chandelier creates mesmerizing artwork, which provides a relaxing atmosphere and radiates a natural, dynamic energy.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Ceramics, Metal |
| Light Fixture Form: | Chandelier |
| Style: | Artistical |
| Light Source: | E14 LED |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | No |
| Light Direction: | Ambient |
| Irradiation Area: | 25㎡-45㎡ |
| Fixture Shape: | Ginkgo |
| Indoor/Outdoor Usage: | Indoor |
| Specific Uses: |
Decoration |
| Application Scenario: | Staircase/ Hotel Lobby |
| Hanging Method: | Chain |
| Chain Length: | Adjustable, 78.7" Maximum |
| Warranty: |
3 years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns














Art Design Ceramic Ginkgo Chandelier for Living Room/Staircase/Entryway/Foyer
Art Design Ceramic Ginkgo Chandelier for Living Room/Staircase/Entryway/Foyer
Add a unique touch and ambiance to your home decor with this exquisite Art Design Ceramic Ginkgo Chandelier. Made with metal and handcrafted porcelain leaves, its luxurious design and manufacturing technology create a combination of lighting design and natural plants. Illuminating its surroundings, this captivating chandelier creates mesmerizing artwork, which provides a relaxing atmosphere and radiates a natural, dynamic energy.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Ceramics, Metal |
| Light Fixture Form: | Chandelier |
| Style: | Artistical |
| Light Source: | E14 LED |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | No |
| Light Direction: | Ambient |
| Irradiation Area: | 25㎡-45㎡ |
| Fixture Shape: | Ginkgo |
| Indoor/Outdoor Usage: | Indoor |
| Specific Uses: |
Decoration |
| Application Scenario: | Staircase/ Hotel Lobby |
| Hanging Method: | Chain |
| Chain Length: | Adjustable, 78.7" Maximum |
| Warranty: |
3 years, 90 days no reason to return |
Original: $3,899.00
-70%$3,899.00
$1,169.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add a unique touch and ambiance to your home decor with this exquisite Art Design Ceramic Ginkgo Chandelier. Made with metal and handcrafted porcelain leaves, its luxurious design and manufacturing technology create a combination of lighting design and natural plants. Illuminating its surroundings, this captivating chandelier creates mesmerizing artwork, which provides a relaxing atmosphere and radiates a natural, dynamic energy.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Ceramics, Metal |
| Light Fixture Form: | Chandelier |
| Style: | Artistical |
| Light Source: | E14 LED |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | No |
| Light Direction: | Ambient |
| Irradiation Area: | 25㎡-45㎡ |
| Fixture Shape: | Ginkgo |
| Indoor/Outdoor Usage: | Indoor |
| Specific Uses: |
Decoration |
| Application Scenario: | Staircase/ Hotel Lobby |
| Hanging Method: | Chain |
| Chain Length: | Adjustable, 78.7" Maximum |
| Warranty: |
3 years, 90 days no reason to return |























