Modern Style Minimalism White Shades Chandelier/Wall Light in Brass
This stylish chandelier/wall light is the perfect addition to a modern home. With a white fabric shade and sleek brass body, it will easily add a chic minimalistic touch to any room. Choose from a variety of sizes to find the right fit. The combination of fabric and metal adds an upscale, contemporary flair to your home decor. Its versatile design makes it an ideal choice for any room.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Brass |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 20㎡-50㎡ |
| Fixture Shape | Candle |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/ Wedding/ Bedroom/ Foyer |
| Hanging Method | Ceiling |
| Chain Length | Non-adjustable |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns












Modern Style Minimalism White Shades Chandelier/Wall Light in Brass
Modern Style Minimalism White Shades Chandelier/Wall Light in Brass
This stylish chandelier/wall light is the perfect addition to a modern home. With a white fabric shade and sleek brass body, it will easily add a chic minimalistic touch to any room. Choose from a variety of sizes to find the right fit. The combination of fabric and metal adds an upscale, contemporary flair to your home decor. Its versatile design makes it an ideal choice for any room.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Brass |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 20㎡-50㎡ |
| Fixture Shape | Candle |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/ Wedding/ Bedroom/ Foyer |
| Hanging Method | Ceiling |
| Chain Length | Non-adjustable |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Original: $219.00
-70%$219.00
$65.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This stylish chandelier/wall light is the perfect addition to a modern home. With a white fabric shade and sleek brass body, it will easily add a chic minimalistic touch to any room. Choose from a variety of sizes to find the right fit. The combination of fabric and metal adds an upscale, contemporary flair to your home decor. Its versatile design makes it an ideal choice for any room.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Brass |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 20㎡-50㎡ |
| Fixture Shape | Candle |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/ Wedding/ Bedroom/ Foyer |
| Hanging Method | Ceiling |
| Chain Length | Non-adjustable |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |























