Elijah Crystal Round Chandelier D33'' 47'' 55''
Dimensions:
- Height: 22.84 in (58 cm)Diameter: 33.47 in (85 cm)
- Height: 22.84 in (58 cm)Diameter: 47.25 in (120 cm)
- Height: 22.84 in (58 cm)Diameter: 55.12 in (140 cm)
Specifications:
- Power Source: Hardwired
- Lampshade: Included
- Materials and Techniques: Brass.Crystal.Hand-Crafted
- Date of Manufacture: Contemporary
- Production Type: New & Custom(Current Production)
- Estimated Delivery Time: 4-5 weeks
- Condition: New

Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- Wipe with a soft. dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
Informations
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Solid Brass. K9 crystal |
| Light source color | Warm white 3000K/ Daylight 4000K(Default) |
| Dimension | D33'' 47'' 55'' |
| Number of Lights | LED |
| Light Source | E26(Included) |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






















Elijah Crystal Round Chandelier D33'' 47'' 55''
Elijah Crystal Round Chandelier D33'' 47'' 55''
Dimensions:
- Height: 22.84 in (58 cm)Diameter: 33.47 in (85 cm)
- Height: 22.84 in (58 cm)Diameter: 47.25 in (120 cm)
- Height: 22.84 in (58 cm)Diameter: 55.12 in (140 cm)
Specifications:
- Power Source: Hardwired
- Lampshade: Included
- Materials and Techniques: Brass.Crystal.Hand-Crafted
- Date of Manufacture: Contemporary
- Production Type: New & Custom(Current Production)
- Estimated Delivery Time: 4-5 weeks
- Condition: New

Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- Wipe with a soft. dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
Informations
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Solid Brass. K9 crystal |
| Light source color | Warm white 3000K/ Daylight 4000K(Default) |
| Dimension | D33'' 47'' 55'' |
| Number of Lights | LED |
| Light Source | E26(Included) |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $3,228.99
-70%$3,228.99
$968.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Dimensions:
- Height: 22.84 in (58 cm)Diameter: 33.47 in (85 cm)
- Height: 22.84 in (58 cm)Diameter: 47.25 in (120 cm)
- Height: 22.84 in (58 cm)Diameter: 55.12 in (140 cm)
Specifications:
- Power Source: Hardwired
- Lampshade: Included
- Materials and Techniques: Brass.Crystal.Hand-Crafted
- Date of Manufacture: Contemporary
- Production Type: New & Custom(Current Production)
- Estimated Delivery Time: 4-5 weeks
- Condition: New

Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- Wipe with a soft. dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
Informations
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Solid Brass. K9 crystal |
| Light source color | Warm white 3000K/ Daylight 4000K(Default) |
| Dimension | D33'' 47'' 55'' |
| Number of Lights | LED |
| Light Source | E26(Included) |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























