European-style Luxury Colorful Candle Crystal Oversized Chandelier Art Branch Designer Foyer/Staircase Light Fixture
This oversized multi-layer European candle crystal chandelier uses artistic iron and high-quality two-sided transparent K9 crystal which features stunning details and a very high level of craftsmanship. A true masterpiece for a luxurious, traditional interior. Its dazzling, attractive, simple post-modern design lets you enhance the taste of life, in the bedroom, dining room, lobby, and other occasions, the interpretation of light luxury flavor and aesthetics of light, brings you the ultimate experience.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | K9 Crystal |
| Light Fixture Form: | Chandelier |
| Style: | Luxury |
| Light Source: | E14 LED |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | No |
| Light Direction: | Ambient |
| Irradiation Area: | 15㎡-45㎡ |
| Fixture Shape: | Tiered candle |
| Indoor/Outdoor Usage: | Indoor |
| Specific Uses: |
Decoration |
| Application Scenario: | Big Hallway/ Hotel Lobby |
| Hanging Method: | Chain |
| Chain Length: | Adjustable, 78.7" Maximum |
| Warranty: |
3 years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns













European-style Luxury Colorful Candle Crystal Oversized Chandelier Art Branch Designer Foyer/Staircase Light Fixture
European-style Luxury Colorful Candle Crystal Oversized Chandelier Art Branch Designer Foyer/Staircase Light Fixture
This oversized multi-layer European candle crystal chandelier uses artistic iron and high-quality two-sided transparent K9 crystal which features stunning details and a very high level of craftsmanship. A true masterpiece for a luxurious, traditional interior. Its dazzling, attractive, simple post-modern design lets you enhance the taste of life, in the bedroom, dining room, lobby, and other occasions, the interpretation of light luxury flavor and aesthetics of light, brings you the ultimate experience.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | K9 Crystal |
| Light Fixture Form: | Chandelier |
| Style: | Luxury |
| Light Source: | E14 LED |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | No |
| Light Direction: | Ambient |
| Irradiation Area: | 15㎡-45㎡ |
| Fixture Shape: | Tiered candle |
| Indoor/Outdoor Usage: | Indoor |
| Specific Uses: |
Decoration |
| Application Scenario: | Big Hallway/ Hotel Lobby |
| Hanging Method: | Chain |
| Chain Length: | Adjustable, 78.7" Maximum |
| Warranty: |
3 years, 90 days no reason to return |
Original: $2,399.00
-70%$2,399.00
$719.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This oversized multi-layer European candle crystal chandelier uses artistic iron and high-quality two-sided transparent K9 crystal which features stunning details and a very high level of craftsmanship. A true masterpiece for a luxurious, traditional interior. Its dazzling, attractive, simple post-modern design lets you enhance the taste of life, in the bedroom, dining room, lobby, and other occasions, the interpretation of light luxury flavor and aesthetics of light, brings you the ultimate experience.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | K9 Crystal |
| Light Fixture Form: | Chandelier |
| Style: | Luxury |
| Light Source: | E14 LED |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | No |
| Light Direction: | Ambient |
| Irradiation Area: | 15㎡-45㎡ |
| Fixture Shape: | Tiered candle |
| Indoor/Outdoor Usage: | Indoor |
| Specific Uses: |
Decoration |
| Application Scenario: | Big Hallway/ Hotel Lobby |
| Hanging Method: | Chain |
| Chain Length: | Adjustable, 78.7" Maximum |
| Warranty: |
3 years, 90 days no reason to return |























