Extra Large Classic Traditional Crystal Chandelier 60/72/90 Lights for Hotel, Showroom, Foyer , Wedding Hall,Coffee Shop
The traditional canMLe chandelier has been loved by customers, this elegant Italian style chandelier is made of high quality crystal, crystal pendant and crystal wall tube echoes make this chandelier looks exquisite and beautiful, traditional style is not like the popular style has a direct visual experience, but a long time to see, so you finally addicted to her charm, such an exquisite crystal chandelier whether decorated in the living room or foyer, stairwell can bring a unique experience, to create the Italian style of classical romance!
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Crystal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 20㎡-50㎡ |
| Fixture Shape | CanMLe |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Staircase/Foyer/Hallway/Entryway |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length? | Adjustable , 78.7" Maximum (Support customization) |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
| Country of Origin | China |
Customized service:You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire & chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
Please feel free to contact us by email when you have any questions.
Our email:[email protected]
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns







Extra Large Classic Traditional Crystal Chandelier 60/72/90 Lights for Hotel, Showroom, Foyer , Wedding Hall,Coffee Shop
Extra Large Classic Traditional Crystal Chandelier 60/72/90 Lights for Hotel, Showroom, Foyer , Wedding Hall,Coffee Shop
The traditional canMLe chandelier has been loved by customers, this elegant Italian style chandelier is made of high quality crystal, crystal pendant and crystal wall tube echoes make this chandelier looks exquisite and beautiful, traditional style is not like the popular style has a direct visual experience, but a long time to see, so you finally addicted to her charm, such an exquisite crystal chandelier whether decorated in the living room or foyer, stairwell can bring a unique experience, to create the Italian style of classical romance!
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Crystal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 20㎡-50㎡ |
| Fixture Shape | CanMLe |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Staircase/Foyer/Hallway/Entryway |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length? | Adjustable , 78.7" Maximum (Support customization) |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
| Country of Origin | China |
Customized service:You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire & chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
Please feel free to contact us by email when you have any questions.
Our email:[email protected]
Original: $3,688.00
-70%$3,688.00
$1,106.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The traditional canMLe chandelier has been loved by customers, this elegant Italian style chandelier is made of high quality crystal, crystal pendant and crystal wall tube echoes make this chandelier looks exquisite and beautiful, traditional style is not like the popular style has a direct visual experience, but a long time to see, so you finally addicted to her charm, such an exquisite crystal chandelier whether decorated in the living room or foyer, stairwell can bring a unique experience, to create the Italian style of classical romance!
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Crystal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 20㎡-50㎡ |
| Fixture Shape | CanMLe |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Staircase/Foyer/Hallway/Entryway |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length? | Adjustable , 78.7" Maximum (Support customization) |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
| Country of Origin | China |
Customized service:You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire & chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
Please feel free to contact us by email when you have any questions.
Our email:[email protected]























