Extra Large Luxury Multi-tier Gold CrystalChandelier for Stairs/Large High-ceiling Room
This multi-layered chandelier made of glass is a work of craftsmanship and beauty. Numerous sheets of upturned glass elements cascade down from the metal frame, folded like overlapping leaves in autumn. Suspended on a long adjustable chain, this chandelier is modern and ornate. The oversized installation creates an atmosphere of luxury and sophistication in two-story living rooms, villas, lofts and duplexes, or commercial areas such as hotel lobbies.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Crystal, Metal |
| Finish | Gold |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Luxury |
| Light Source | E14 LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 20㎡-50㎡ |
| Fixture Shape | Tiered |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Large Living Room/Villa/Duplex |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable 78.7" |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns













Extra Large Luxury Multi-tier Gold CrystalChandelier for Stairs/Large High-ceiling Room
Extra Large Luxury Multi-tier Gold CrystalChandelier for Stairs/Large High-ceiling Room
This multi-layered chandelier made of glass is a work of craftsmanship and beauty. Numerous sheets of upturned glass elements cascade down from the metal frame, folded like overlapping leaves in autumn. Suspended on a long adjustable chain, this chandelier is modern and ornate. The oversized installation creates an atmosphere of luxury and sophistication in two-story living rooms, villas, lofts and duplexes, or commercial areas such as hotel lobbies.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Crystal, Metal |
| Finish | Gold |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Luxury |
| Light Source | E14 LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 20㎡-50㎡ |
| Fixture Shape | Tiered |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Large Living Room/Villa/Duplex |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable 78.7" |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Original: $6,899.00
-70%$6,899.00
$2,069.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This multi-layered chandelier made of glass is a work of craftsmanship and beauty. Numerous sheets of upturned glass elements cascade down from the metal frame, folded like overlapping leaves in autumn. Suspended on a long adjustable chain, this chandelier is modern and ornate. The oversized installation creates an atmosphere of luxury and sophistication in two-story living rooms, villas, lofts and duplexes, or commercial areas such as hotel lobbies.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Crystal, Metal |
| Finish | Gold |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Luxury |
| Light Source | E14 LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 20㎡-50㎡ |
| Fixture Shape | Tiered |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Large Living Room/Villa/Duplex |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable 78.7" |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |























