Extra Large Multi-layers Luxury Candle Branch Crystal Chandelier for Living Room/Foyer/Stairs
This European style luxury chandelier is made of high quality crystal and high density glass mesh tube, traditional candle chandelier made by electroplating technology, overall luxury and elegant, decorate in luxury villas, big houses, duplexes, stairwells, foyers, living rooms, it can well enhance the overall space of high class, bring you a wonderful experience. Whether the light is on or not, it is absolutely stunning.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Crystals, Glass, metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | European |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 35㎡-50㎡ |
| Fixture Shape | Empire |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/ Hotel Lobby |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable 78.7" |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns





Extra Large Multi-layers Luxury Candle Branch Crystal Chandelier for Living Room/Foyer/Stairs
Extra Large Multi-layers Luxury Candle Branch Crystal Chandelier for Living Room/Foyer/Stairs
This European style luxury chandelier is made of high quality crystal and high density glass mesh tube, traditional candle chandelier made by electroplating technology, overall luxury and elegant, decorate in luxury villas, big houses, duplexes, stairwells, foyers, living rooms, it can well enhance the overall space of high class, bring you a wonderful experience. Whether the light is on or not, it is absolutely stunning.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Crystals, Glass, metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | European |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 35㎡-50㎡ |
| Fixture Shape | Empire |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/ Hotel Lobby |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable 78.7" |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Original: $498.75
-70%$498.75
$149.62Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This European style luxury chandelier is made of high quality crystal and high density glass mesh tube, traditional candle chandelier made by electroplating technology, overall luxury and elegant, decorate in luxury villas, big houses, duplexes, stairwells, foyers, living rooms, it can well enhance the overall space of high class, bring you a wonderful experience. Whether the light is on or not, it is absolutely stunning.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Crystals, Glass, metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | European |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 35㎡-50㎡ |
| Fixture Shape | Empire |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/ Hotel Lobby |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable 78.7" |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |























