Ginkgo Leaf Flower Ceramics Chandelier For Foyer / Staircase /Hallway
New creative ginkgo leaf chandelier has a design inspiration by nature, an artistic ginkgo leaf shape, in the light to highlight its natural beauty, LED lamp beads are the core components, high brightness LED chip is more durable, this chandelier is suitable for decoration in high floors, villas, high living room, stairwell.
Note:
* Please note that the lamp comes in separate parts and will need basic assembly, and professionals would be highly recommended.
* If you receive unqualified or damaged products, please contact us timely and we will handle it immediately. We are committed to providing the best service for every customer.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Ceramics, metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Artistical |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | No |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15㎡-40㎡ |
| Fixture Shape | Ginkgo leaf |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Big Hallway/ Hotel Lobby |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable, 78.7" Maximum |
| Warranty |
3 Years 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Ginkgo Leaf Flower Ceramics Chandelier For Foyer / Staircase /Hallway
Ginkgo Leaf Flower Ceramics Chandelier For Foyer / Staircase /Hallway
New creative ginkgo leaf chandelier has a design inspiration by nature, an artistic ginkgo leaf shape, in the light to highlight its natural beauty, LED lamp beads are the core components, high brightness LED chip is more durable, this chandelier is suitable for decoration in high floors, villas, high living room, stairwell.
Note:
* Please note that the lamp comes in separate parts and will need basic assembly, and professionals would be highly recommended.
* If you receive unqualified or damaged products, please contact us timely and we will handle it immediately. We are committed to providing the best service for every customer.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Ceramics, metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Artistical |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | No |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15㎡-40㎡ |
| Fixture Shape | Ginkgo leaf |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Big Hallway/ Hotel Lobby |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable, 78.7" Maximum |
| Warranty |
3 Years 90 days no reason to return |
Original: $1,699.00
-70%$1,699.00
$509.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
New creative ginkgo leaf chandelier has a design inspiration by nature, an artistic ginkgo leaf shape, in the light to highlight its natural beauty, LED lamp beads are the core components, high brightness LED chip is more durable, this chandelier is suitable for decoration in high floors, villas, high living room, stairwell.
Note:
* Please note that the lamp comes in separate parts and will need basic assembly, and professionals would be highly recommended.
* If you receive unqualified or damaged products, please contact us timely and we will handle it immediately. We are committed to providing the best service for every customer.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Ceramics, metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Artistical |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | No |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15㎡-40㎡ |
| Fixture Shape | Ginkgo leaf |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Big Hallway/ Hotel Lobby |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable, 78.7" Maximum |
| Warranty |
3 Years 90 days no reason to return |























