Luxury Royal Large Multi-layers Candle Crystal Chandelier For Living Room/Hall Decoration
This chandelier is composed of delicately crafted crystal, resplendently showcasing masterful craftsmanship. The wealth of decoration is all cut in a diamond-point design, crystal clear, bright and dazzling. The large light fixture enriches the sense of hierarchy of the space and creates a permanent sense of beauty and art for the home.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | 24%Pbo Crystal, Steel, Crystal |
| Light Fixture Form: | Chandelier |
| Style: | Luxury |
| Light Source: | E14 |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | No |
| Light Direction: | Ambient |
| Irradiation Area: | 15㎡-55㎡ |
| Fixture Shape: | Candle |
| Indoor/Outdoor Usage: | Indoor |
| Specific Uses: |
Decoration |
| Application Scenario: | Big Hallway/ Hotel Lobby |
| Hanging Method: | Chain |
| Chain Length: | Adjustable, 78.7" Maximum |
| Brand: |
|
| Warranty: |
3 years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns







Luxury Royal Large Multi-layers Candle Crystal Chandelier For Living Room/Hall Decoration
Luxury Royal Large Multi-layers Candle Crystal Chandelier For Living Room/Hall Decoration
This chandelier is composed of delicately crafted crystal, resplendently showcasing masterful craftsmanship. The wealth of decoration is all cut in a diamond-point design, crystal clear, bright and dazzling. The large light fixture enriches the sense of hierarchy of the space and creates a permanent sense of beauty and art for the home.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | 24%Pbo Crystal, Steel, Crystal |
| Light Fixture Form: | Chandelier |
| Style: | Luxury |
| Light Source: | E14 |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | No |
| Light Direction: | Ambient |
| Irradiation Area: | 15㎡-55㎡ |
| Fixture Shape: | Candle |
| Indoor/Outdoor Usage: | Indoor |
| Specific Uses: |
Decoration |
| Application Scenario: | Big Hallway/ Hotel Lobby |
| Hanging Method: | Chain |
| Chain Length: | Adjustable, 78.7" Maximum |
| Brand: |
|
| Warranty: |
3 years, 90 days no reason to return |
Original: $3,459.00
-70%$3,459.00
$1,037.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This chandelier is composed of delicately crafted crystal, resplendently showcasing masterful craftsmanship. The wealth of decoration is all cut in a diamond-point design, crystal clear, bright and dazzling. The large light fixture enriches the sense of hierarchy of the space and creates a permanent sense of beauty and art for the home.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | 24%Pbo Crystal, Steel, Crystal |
| Light Fixture Form: | Chandelier |
| Style: | Luxury |
| Light Source: | E14 |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | No |
| Light Direction: | Ambient |
| Irradiation Area: | 15㎡-55㎡ |
| Fixture Shape: | Candle |
| Indoor/Outdoor Usage: | Indoor |
| Specific Uses: |
Decoration |
| Application Scenario: | Big Hallway/ Hotel Lobby |
| Hanging Method: | Chain |
| Chain Length: | Adjustable, 78.7" Maximum |
| Brand: |
|
| Warranty: |
3 years, 90 days no reason to return |























