Modern Italian Style Crystal Tassel Chandelier
Product Details:
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | K9 Crystals |
| Wire Length: | 59 inch . It is adjusted. |
| Light Source: | E14 LED Bulb |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Irradiation Area: | 15㎡-30㎡ |
| Fixture Shape: | Round and rectangle |
| Number Of Lights: | 11- 20 |
| Maximum Compatible Wattage: | 40W |
| Product Weight: | 15 kg |
| Hanging Method: | Steel Stainless Chain 78.7" Maximum |
| Warranty: | 3 Years, 90 days no reason to return |
The whole light body is made of crystal and stainless metal. It is designed into a beautiful style. It is absolute stunning no matter light turns on or not.
Assembly: The lamp comes in separate parts will need basic assembly, and professional would be highly recommended.If you receive unqualified or damaged products, please contact us timely and we will handle it immediately. We are committed to provide the best service for every customer.
Commitment To Our Customers:
3 years warranty
Free shipping
90 days no reason to return
Exchange/return if the goods are damaged
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns














Modern Italian Style Crystal Tassel Chandelier
Modern Italian Style Crystal Tassel Chandelier
Product Details:
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | K9 Crystals |
| Wire Length: | 59 inch . It is adjusted. |
| Light Source: | E14 LED Bulb |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Irradiation Area: | 15㎡-30㎡ |
| Fixture Shape: | Round and rectangle |
| Number Of Lights: | 11- 20 |
| Maximum Compatible Wattage: | 40W |
| Product Weight: | 15 kg |
| Hanging Method: | Steel Stainless Chain 78.7" Maximum |
| Warranty: | 3 Years, 90 days no reason to return |
The whole light body is made of crystal and stainless metal. It is designed into a beautiful style. It is absolute stunning no matter light turns on or not.
Assembly: The lamp comes in separate parts will need basic assembly, and professional would be highly recommended.If you receive unqualified or damaged products, please contact us timely and we will handle it immediately. We are committed to provide the best service for every customer.
Commitment To Our Customers:
3 years warranty
Free shipping
90 days no reason to return
Exchange/return if the goods are damaged
Original: $359.00
-70%$359.00
$107.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product Details:
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | K9 Crystals |
| Wire Length: | 59 inch . It is adjusted. |
| Light Source: | E14 LED Bulb |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Irradiation Area: | 15㎡-30㎡ |
| Fixture Shape: | Round and rectangle |
| Number Of Lights: | 11- 20 |
| Maximum Compatible Wattage: | 40W |
| Product Weight: | 15 kg |
| Hanging Method: | Steel Stainless Chain 78.7" Maximum |
| Warranty: | 3 Years, 90 days no reason to return |
The whole light body is made of crystal and stainless metal. It is designed into a beautiful style. It is absolute stunning no matter light turns on or not.
Assembly: The lamp comes in separate parts will need basic assembly, and professional would be highly recommended.If you receive unqualified or damaged products, please contact us timely and we will handle it immediately. We are committed to provide the best service for every customer.
Commitment To Our Customers:
3 years warranty
Free shipping
90 days no reason to return
Exchange/return if the goods are damaged























