Nordic Fashion Minimalist Black Straight Pendant Chandelier for Bedside/Staircase/Loft/Duplex
The black iron frame of this chandelier matches perfectly with the frosted glass shade,bringing a clean,modern elegance to your interior space.The refracted light from the slender glass tube is clear and soft.Different sizes and various groups for free combination, meeting different functional requirements. Perfect for bedroom, dining table, kitchen island, water bar or commercial areas, including bars, cafes, restaurants, etc.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Iron, Glass |
| Light Fixture Form | Pendants |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 8㎡-18㎡ |
| Fixture Shape | Straight |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Bedside/ Staircase/Loft |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable |
| Warranty | 2 Years, 45days no reason to return |
| Country of Origin | China |
Customized service:You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire&chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
Please feel free to contact us by email when you have any questions:[email protected]
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
















Nordic Fashion Minimalist Black Straight Pendant Chandelier for Bedside/Staircase/Loft/Duplex
Nordic Fashion Minimalist Black Straight Pendant Chandelier for Bedside/Staircase/Loft/Duplex
The black iron frame of this chandelier matches perfectly with the frosted glass shade,bringing a clean,modern elegance to your interior space.The refracted light from the slender glass tube is clear and soft.Different sizes and various groups for free combination, meeting different functional requirements. Perfect for bedroom, dining table, kitchen island, water bar or commercial areas, including bars, cafes, restaurants, etc.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Iron, Glass |
| Light Fixture Form | Pendants |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 8㎡-18㎡ |
| Fixture Shape | Straight |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Bedside/ Staircase/Loft |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable |
| Warranty | 2 Years, 45days no reason to return |
| Country of Origin | China |
Customized service:You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire&chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
Please feel free to contact us by email when you have any questions:[email protected]
Original: $399.00
-70%$399.00
$119.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The black iron frame of this chandelier matches perfectly with the frosted glass shade,bringing a clean,modern elegance to your interior space.The refracted light from the slender glass tube is clear and soft.Different sizes and various groups for free combination, meeting different functional requirements. Perfect for bedroom, dining table, kitchen island, water bar or commercial areas, including bars, cafes, restaurants, etc.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Iron, Glass |
| Light Fixture Form | Pendants |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 8㎡-18㎡ |
| Fixture Shape | Straight |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Bedside/ Staircase/Loft |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable |
| Warranty | 2 Years, 45days no reason to return |
| Country of Origin | China |
Customized service:You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire&chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
Please feel free to contact us by email when you have any questions:[email protected]























