Oversized Luxury Traditional Gold/Chrome Candle Branch Crystal Chandelier for 2-story/Duplex Buildings
The Crystal Grand Chandelier has always been a symbol of luxury and sophistication, and this traditional candle crystal chandelier is highly sought after for its luxurious appearance. The traditional shape with sparkling crystal pendants sways beautifully and elegantly in the candlelight of the candles. This crystal chandelier is impeccable in both price and appearance, see if this is the crystal chandelier you've been looking for.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | K9 Crystal, Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Luxury |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 20㎡-50㎡ |
| Fixture Shape | Candle |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/ Wedding/ Hall/ Hotel Lobby/ Foyer |
| Hanging Method | Ceiling |
| Chain Length | Adjustable 78.7" |
| Shipping Time | 4~6weeks |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
| Country of Origin | China |
Note:
- Contact us if sloping or vaulted ceiling.
- Requires installation by a licensed electrician.
- Certified to Damp UL electrical standards.
- We always check and pack all goods carefully before shipping. We are always responsible for our products during the warranty period and support customers after sale.
Customized Design is Acceptable. The dimension, quantity of lights, finish and shape of the canopy can all be changed. Chat with us first if necessary before you place an order. Our email: [email protected]
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


















Oversized Luxury Traditional Gold/Chrome Candle Branch Crystal Chandelier for 2-story/Duplex Buildings
Oversized Luxury Traditional Gold/Chrome Candle Branch Crystal Chandelier for 2-story/Duplex Buildings
The Crystal Grand Chandelier has always been a symbol of luxury and sophistication, and this traditional candle crystal chandelier is highly sought after for its luxurious appearance. The traditional shape with sparkling crystal pendants sways beautifully and elegantly in the candlelight of the candles. This crystal chandelier is impeccable in both price and appearance, see if this is the crystal chandelier you've been looking for.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | K9 Crystal, Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Luxury |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 20㎡-50㎡ |
| Fixture Shape | Candle |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/ Wedding/ Hall/ Hotel Lobby/ Foyer |
| Hanging Method | Ceiling |
| Chain Length | Adjustable 78.7" |
| Shipping Time | 4~6weeks |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
| Country of Origin | China |
Note:
- Contact us if sloping or vaulted ceiling.
- Requires installation by a licensed electrician.
- Certified to Damp UL electrical standards.
- We always check and pack all goods carefully before shipping. We are always responsible for our products during the warranty period and support customers after sale.
Customized Design is Acceptable. The dimension, quantity of lights, finish and shape of the canopy can all be changed. Chat with us first if necessary before you place an order. Our email: [email protected]
Original: $4,556.07
-70%$4,556.07
$1,366.82Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Crystal Grand Chandelier has always been a symbol of luxury and sophistication, and this traditional candle crystal chandelier is highly sought after for its luxurious appearance. The traditional shape with sparkling crystal pendants sways beautifully and elegantly in the candlelight of the candles. This crystal chandelier is impeccable in both price and appearance, see if this is the crystal chandelier you've been looking for.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | K9 Crystal, Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Luxury |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 20㎡-50㎡ |
| Fixture Shape | Candle |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/ Wedding/ Hall/ Hotel Lobby/ Foyer |
| Hanging Method | Ceiling |
| Chain Length | Adjustable 78.7" |
| Shipping Time | 4~6weeks |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
| Country of Origin | China |
Note:
- Contact us if sloping or vaulted ceiling.
- Requires installation by a licensed electrician.
- Certified to Damp UL electrical standards.
- We always check and pack all goods carefully before shipping. We are always responsible for our products during the warranty period and support customers after sale.
Customized Design is Acceptable. The dimension, quantity of lights, finish and shape of the canopy can all be changed. Chat with us first if necessary before you place an order. Our email: [email protected]























