Designer Model Modern Art Hat Shape Gold Leaf Pendant Chandelier for Living/Dining Room
This chandelier is made of metal material.This chandelier features an elegant and distinctive shape that reflects the fluidity and the accuracy of movement required to draw lines. Suspended from a metal rod, the disc is fitted with an LED that glows upward and is then reflected outward by an umbrella-shaped shadow. Two color options are available: black and white.Perfect for installation in living room,dining room,etc.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 8㎡-24㎡ |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/Dining Room |
| Hanging Method | Wire (Adjustable 118.1") |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns























Designer Model Modern Art Hat Shape Gold Leaf Pendant Chandelier for Living/Dining Room
Designer Model Modern Art Hat Shape Gold Leaf Pendant Chandelier for Living/Dining Room
This chandelier is made of metal material.This chandelier features an elegant and distinctive shape that reflects the fluidity and the accuracy of movement required to draw lines. Suspended from a metal rod, the disc is fitted with an LED that glows upward and is then reflected outward by an umbrella-shaped shadow. Two color options are available: black and white.Perfect for installation in living room,dining room,etc.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 8㎡-24㎡ |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/Dining Room |
| Hanging Method | Wire (Adjustable 118.1") |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Original: $429.00
-70%$429.00
$128.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This chandelier is made of metal material.This chandelier features an elegant and distinctive shape that reflects the fluidity and the accuracy of movement required to draw lines. Suspended from a metal rod, the disc is fitted with an LED that glows upward and is then reflected outward by an umbrella-shaped shadow. Two color options are available: black and white.Perfect for installation in living room,dining room,etc.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 8㎡-24㎡ |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/Dining Room |
| Hanging Method | Wire (Adjustable 118.1") |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |























