Light Luxury Vintage Wall Light For Living Room/Dining Room
?The body of this chandelier is made of metal and crystal, with a multi-crafted finish for saturated colour and durability. This American style light luxury chandelier, hand beaded and crafted as a personalised art lamp, with a design inspired by the twilight leaves of autumn and an old gold and silver texture symbolising life and feeling the age, this chandelier for home decor is sure to catch everyone's eye. It is absolutely stunning whether the light is on or off. Ideal for installation in hallway,dining room,cafes and more.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Crystal,Iron |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style? | Vintage |
| Light Source | G9 |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 10©O-15©O |
| Fixture Shape | Branch |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/ Dining Room/Bedroom |
| Hanging Method | ceiling |
| Wire Length? | Adjustable |
| Warranty | 2?Years, 45days no reason to return |
| Country of Origin | China |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Light Luxury Vintage Wall Light For Living Room/Dining Room
Light Luxury Vintage Wall Light For Living Room/Dining Room
?The body of this chandelier is made of metal and crystal, with a multi-crafted finish for saturated colour and durability. This American style light luxury chandelier, hand beaded and crafted as a personalised art lamp, with a design inspired by the twilight leaves of autumn and an old gold and silver texture symbolising life and feeling the age, this chandelier for home decor is sure to catch everyone's eye. It is absolutely stunning whether the light is on or off. Ideal for installation in hallway,dining room,cafes and more.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Crystal,Iron |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style? | Vintage |
| Light Source | G9 |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 10©O-15©O |
| Fixture Shape | Branch |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/ Dining Room/Bedroom |
| Hanging Method | ceiling |
| Wire Length? | Adjustable |
| Warranty | 2?Years, 45days no reason to return |
| Country of Origin | China |
Original: $288.99
-70%$288.99
$86.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
?The body of this chandelier is made of metal and crystal, with a multi-crafted finish for saturated colour and durability. This American style light luxury chandelier, hand beaded and crafted as a personalised art lamp, with a design inspired by the twilight leaves of autumn and an old gold and silver texture symbolising life and feeling the age, this chandelier for home decor is sure to catch everyone's eye. It is absolutely stunning whether the light is on or off. Ideal for installation in hallway,dining room,cafes and more.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Crystal,Iron |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style? | Vintage |
| Light Source | G9 |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 10©O-15©O |
| Fixture Shape | Branch |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/ Dining Room/Bedroom |
| Hanging Method | ceiling |
| Wire Length? | Adjustable |
| Warranty | 2?Years, 45days no reason to return |
| Country of Origin | China |



















