Luxury 9-Light Rectangle Kitchen Island/Dining Room Crystal Chandelier
This Luxury 9-Light Rectangle Kitchen Island/Dining Room Crystal Chandelier adds a sophisticated elegance to any space. Its expertly crafted gold-plated brass and clear crystal fixtures create a dramatic yet delicate centerpiece that will make a stunning statement. Its large size and exquisite detailing set a majestic standard perfect for luxury design.
| Voltage | 110V-120V/220V-240V |
| Material | Metal,?Crystal |
| Fixture Design | Luxury?Style |
| Fixture Shape | Tiered,Tassel,Rectangle |
| Canopy | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Bulb Base | G9 /LED(Included) |
| Dimmable? | Yes |
| Dimmer Switch? | No |
| Bulb Wattage | 5W |
| Hanging Method | Wire(Adjustable 118.1") |
| Product Warranty? | Yes? |
| Warranty Length | 3?Years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Luxury 9-Light Rectangle Kitchen Island/Dining Room Crystal Chandelier
Luxury 9-Light Rectangle Kitchen Island/Dining Room Crystal Chandelier
This Luxury 9-Light Rectangle Kitchen Island/Dining Room Crystal Chandelier adds a sophisticated elegance to any space. Its expertly crafted gold-plated brass and clear crystal fixtures create a dramatic yet delicate centerpiece that will make a stunning statement. Its large size and exquisite detailing set a majestic standard perfect for luxury design.
| Voltage | 110V-120V/220V-240V |
| Material | Metal,?Crystal |
| Fixture Design | Luxury?Style |
| Fixture Shape | Tiered,Tassel,Rectangle |
| Canopy | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Bulb Base | G9 /LED(Included) |
| Dimmable? | Yes |
| Dimmer Switch? | No |
| Bulb Wattage | 5W |
| Hanging Method | Wire(Adjustable 118.1") |
| Product Warranty? | Yes? |
| Warranty Length | 3?Years, 90 days no reason to return |
Original: $4,616.99
-70%$4,616.99
$1,385.10Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Luxury 9-Light Rectangle Kitchen Island/Dining Room Crystal Chandelier adds a sophisticated elegance to any space. Its expertly crafted gold-plated brass and clear crystal fixtures create a dramatic yet delicate centerpiece that will make a stunning statement. Its large size and exquisite detailing set a majestic standard perfect for luxury design.
| Voltage | 110V-120V/220V-240V |
| Material | Metal,?Crystal |
| Fixture Design | Luxury?Style |
| Fixture Shape | Tiered,Tassel,Rectangle |
| Canopy | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Bulb Base | G9 /LED(Included) |
| Dimmable? | Yes |
| Dimmer Switch? | No |
| Bulb Wattage | 5W |
| Hanging Method | Wire(Adjustable 118.1") |
| Product Warranty? | Yes? |
| Warranty Length | 3?Years, 90 days no reason to return |




















