New Creative Spiral Pure White Magnolia Chandelier with Golden Branches for Staircase/High-ceiling Space/Foyer/ Duplex
This chandelier is a new product of Merlin Lamps.Like a cluster of magnolia blossoms hung from the ceiling, this chandelier showcases the appreciation of minimalism. Pure white ceramic as the main material, full of exquisite and innocent feelings. Each magnolia flower contains one single bulb, diffusing and softening the illumination in a moderate and gentle way. Suitable for staircase, high-ceiling space, duplex, villa, etc.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style? | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15©O-50©O |
| Fixture Shape | Flower |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Dining Room/Bedside/Staircase |
| Hanging Method | Chain |
| Wire Length? | Adjustable , 118.1" Maximum (Support customization) |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
| Country of Origin | China |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

New Creative Spiral Pure White Magnolia Chandelier with Golden Branches for Staircase/High-ceiling Space/Foyer/ Duplex
New Creative Spiral Pure White Magnolia Chandelier with Golden Branches for Staircase/High-ceiling Space/Foyer/ Duplex
This chandelier is a new product of Merlin Lamps.Like a cluster of magnolia blossoms hung from the ceiling, this chandelier showcases the appreciation of minimalism. Pure white ceramic as the main material, full of exquisite and innocent feelings. Each magnolia flower contains one single bulb, diffusing and softening the illumination in a moderate and gentle way. Suitable for staircase, high-ceiling space, duplex, villa, etc.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style? | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15©O-50©O |
| Fixture Shape | Flower |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Dining Room/Bedside/Staircase |
| Hanging Method | Chain |
| Wire Length? | Adjustable , 118.1" Maximum (Support customization) |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
| Country of Origin | China |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This chandelier is a new product of Merlin Lamps.Like a cluster of magnolia blossoms hung from the ceiling, this chandelier showcases the appreciation of minimalism. Pure white ceramic as the main material, full of exquisite and innocent feelings. Each magnolia flower contains one single bulb, diffusing and softening the illumination in a moderate and gentle way. Suitable for staircase, high-ceiling space, duplex, villa, etc.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style? | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15©O-50©O |
| Fixture Shape | Flower |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Dining Room/Bedside/Staircase |
| Hanging Method | Chain |
| Wire Length? | Adjustable , 118.1" Maximum (Support customization) |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
| Country of Origin | China |





















