Stately Duplex Crystal Chandelier Spiral Raindrop Globe Shape Ceiling Hanging Light for Entryway/Staircase
The whole light body is made of high-quality crystals. It is designed into an artistic modern style. It is absolutely romantic and stunning no matter light turns on or not.
Product Details:
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | K9 Crystals |
| Wire Length | Adjustable , 118.1" Maximum (Support customization) |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Irradiation area | 10㎡-35㎡ |
| Fixture Shape | Round |
| Application scenario | Staircase, Hotel entrance, Hallway... |
| Maximum Compatible Wattage | 125W |
| Product Weight | 80 kg |
| Hanging Method | Steel Wire |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Note:
* Please make sure that your ceiling can support the weight and the chandelier can be properly installed before ordering.
* Please note that this chandelier requires self-assembly. It will take some time and patience, but will be definitely worth it once it is done.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns











































Stately Duplex Crystal Chandelier Spiral Raindrop Globe Shape Ceiling Hanging Light for Entryway/Staircase
Stately Duplex Crystal Chandelier Spiral Raindrop Globe Shape Ceiling Hanging Light for Entryway/Staircase
The whole light body is made of high-quality crystals. It is designed into an artistic modern style. It is absolutely romantic and stunning no matter light turns on or not.
Product Details:
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | K9 Crystals |
| Wire Length | Adjustable , 118.1" Maximum (Support customization) |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Irradiation area | 10㎡-35㎡ |
| Fixture Shape | Round |
| Application scenario | Staircase, Hotel entrance, Hallway... |
| Maximum Compatible Wattage | 125W |
| Product Weight | 80 kg |
| Hanging Method | Steel Wire |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Note:
* Please make sure that your ceiling can support the weight and the chandelier can be properly installed before ordering.
* Please note that this chandelier requires self-assembly. It will take some time and patience, but will be definitely worth it once it is done.
Original: $2,099.00
-70%$2,099.00
$629.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The whole light body is made of high-quality crystals. It is designed into an artistic modern style. It is absolutely romantic and stunning no matter light turns on or not.
Product Details:
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | K9 Crystals |
| Wire Length | Adjustable , 118.1" Maximum (Support customization) |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Irradiation area | 10㎡-35㎡ |
| Fixture Shape | Round |
| Application scenario | Staircase, Hotel entrance, Hallway... |
| Maximum Compatible Wattage | 125W |
| Product Weight | 80 kg |
| Hanging Method | Steel Wire |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Note:
* Please make sure that your ceiling can support the weight and the chandelier can be properly installed before ordering.
* Please note that this chandelier requires self-assembly. It will take some time and patience, but will be definitely worth it once it is done.





















