Dora Glass Linear Cylinder Chandelier 49″ 60″ 71″
The mesmerizing Dora collection of luminaires is inspired by the unanticipated glow of the night. Long optical-grade glass prisms sit close together, creating a staggered effect on a copper-plated or natural metal skeleton. The triangular prisms dance around reflecting and refracting light in all directions.
Dimensions
49":
Overall: 49"W x 9"D x 9"H
Weight: 66 lbs
60":
Overall: 60"W x 9"D x 9"H
Weight: 76 lbs
71":
Overall: 71"W x 9"D x 9"H
Weight: 86 lbs
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6/8/10 |
| Light Source | E12(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Dora Glass Linear Cylinder Chandelier 49″ 60″ 71″
Dora Glass Linear Cylinder Chandelier 49″ 60″ 71″
The mesmerizing Dora collection of luminaires is inspired by the unanticipated glow of the night. Long optical-grade glass prisms sit close together, creating a staggered effect on a copper-plated or natural metal skeleton. The triangular prisms dance around reflecting and refracting light in all directions.
Dimensions
49":
Overall: 49"W x 9"D x 9"H
Weight: 66 lbs
60":
Overall: 60"W x 9"D x 9"H
Weight: 76 lbs
71":
Overall: 71"W x 9"D x 9"H
Weight: 86 lbs
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6/8/10 |
| Light Source | E12(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $2,968.00
-70%$2,968.00
$890.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The mesmerizing Dora collection of luminaires is inspired by the unanticipated glow of the night. Long optical-grade glass prisms sit close together, creating a staggered effect on a copper-plated or natural metal skeleton. The triangular prisms dance around reflecting and refracting light in all directions.
Dimensions
49":
Overall: 49"W x 9"D x 9"H
Weight: 66 lbs
60":
Overall: 60"W x 9"D x 9"H
Weight: 76 lbs
71":
Overall: 71"W x 9"D x 9"H
Weight: 86 lbs
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6/8/10 |
| Light Source | E12(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |





















