Extra Large Multi-tier Aluminum Tassel Chain Art Chandelier for Villa/Stairs/Foyer/Living Room
The body of this chandelier is made of metal and aluminium with a multi-crafted finish for saturated colour and durability. The intricate hand-woven aluminium chain has a delicate texture that is simple and natural. The tasselled aluminium chains give the light body a waterfall-like shape. It is absolutely stunning whether the light is on or off. Suitable for a variety of applications including villas, duplexes, living rooms with high ceilings and more.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Metal |
| Chain Length: | Non-adjustable |
| Light Source: | LED Bulb |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: |
Yes |
| Irradiation area: | 15㎡-35㎡ |
| Fixture Shape | Round |
| Hanging Method | Ceiling |
| Warranty | 3 Years , 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns














Extra Large Multi-tier Aluminum Tassel Chain Art Chandelier for Villa/Stairs/Foyer/Living Room
Extra Large Multi-tier Aluminum Tassel Chain Art Chandelier for Villa/Stairs/Foyer/Living Room
The body of this chandelier is made of metal and aluminium with a multi-crafted finish for saturated colour and durability. The intricate hand-woven aluminium chain has a delicate texture that is simple and natural. The tasselled aluminium chains give the light body a waterfall-like shape. It is absolutely stunning whether the light is on or off. Suitable for a variety of applications including villas, duplexes, living rooms with high ceilings and more.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Metal |
| Chain Length: | Non-adjustable |
| Light Source: | LED Bulb |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: |
Yes |
| Irradiation area: | 15㎡-35㎡ |
| Fixture Shape | Round |
| Hanging Method | Ceiling |
| Warranty | 3 Years , 90 days no reason to return |
Original: $1,598.00
-70%$1,598.00
$479.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The body of this chandelier is made of metal and aluminium with a multi-crafted finish for saturated colour and durability. The intricate hand-woven aluminium chain has a delicate texture that is simple and natural. The tasselled aluminium chains give the light body a waterfall-like shape. It is absolutely stunning whether the light is on or off. Suitable for a variety of applications including villas, duplexes, living rooms with high ceilings and more.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Metal |
| Chain Length: | Non-adjustable |
| Light Source: | LED Bulb |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: |
Yes |
| Irradiation area: | 15㎡-35㎡ |
| Fixture Shape | Round |
| Hanging Method | Ceiling |
| Warranty | 3 Years , 90 days no reason to return |





















