Classic Large Multi-layered Spiral Crystal Chandelier for Foyer/ Staircase
This multiple tiers and clear crystal chandelier is a classic option for a foyer or staircase. It is a popular choice for its elegant design and high-quality craftsmanship. If you prefer a more classic modern look. We highly recommend this chandelier.
Note:
* Please note that the lamp comes in separate parts and will need basic assembly, and professionals would be highly recommended.
* If you receive unqualified or damaged products, please contact us timely and we will handle it immediately. We are committed to providing the best service for every customer.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Crystals, Metal |
| Chain Length: | 78.7" Maximum (Support Customization) |
| Light Source: | E14 |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Wattage: | 5W (Dimmable: 4W) |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Irradiation Area: | Over 35㎡ |
| Fixture Shape: | Spiral |
| Hanging Method: | Hanging |
| Warranty: | 3 years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




































Classic Large Multi-layered Spiral Crystal Chandelier for Foyer/ Staircase
Classic Large Multi-layered Spiral Crystal Chandelier for Foyer/ Staircase
This multiple tiers and clear crystal chandelier is a classic option for a foyer or staircase. It is a popular choice for its elegant design and high-quality craftsmanship. If you prefer a more classic modern look. We highly recommend this chandelier.
Note:
* Please note that the lamp comes in separate parts and will need basic assembly, and professionals would be highly recommended.
* If you receive unqualified or damaged products, please contact us timely and we will handle it immediately. We are committed to providing the best service for every customer.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Crystals, Metal |
| Chain Length: | 78.7" Maximum (Support Customization) |
| Light Source: | E14 |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Wattage: | 5W (Dimmable: 4W) |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Irradiation Area: | Over 35㎡ |
| Fixture Shape: | Spiral |
| Hanging Method: | Hanging |
| Warranty: | 3 years, 90 days no reason to return |
Original: $1,399.00
-70%$1,399.00
$419.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This multiple tiers and clear crystal chandelier is a classic option for a foyer or staircase. It is a popular choice for its elegant design and high-quality craftsmanship. If you prefer a more classic modern look. We highly recommend this chandelier.
Note:
* Please note that the lamp comes in separate parts and will need basic assembly, and professionals would be highly recommended.
* If you receive unqualified or damaged products, please contact us timely and we will handle it immediately. We are committed to providing the best service for every customer.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Crystals, Metal |
| Chain Length: | 78.7" Maximum (Support Customization) |
| Light Source: | E14 |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Wattage: | 5W (Dimmable: 4W) |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Irradiation Area: | Over 35㎡ |
| Fixture Shape: | Spiral |
| Hanging Method: | Hanging |
| Warranty: | 3 years, 90 days no reason to return |





















