Kennon Tapered Brass Pendant with Milk Glass Shade
Ian K. Fowler’s design reinterprets the classic barn lamp with sleek mid‑century lines and luxurious brass. A knurled brass hub supports a smooth milk‑glass shade that diffuses a warm, inviting glow. The pendant is rated for an 8.8 W A19 bulb, includes the bulb, and works with dimmer switches. Ideal for vaulted ceilings, it adds industrial chic to any space.
| Material | Solid brass body with milk glass shade |
| Finish Options | Lacquered Burnished Brass, Bronze |
| Dimensions (14") | Body 14" diam., 7" H; Canopy 5.5" diam., 0.75" H |
| Dimensions (18") | Body 18" diam., 9" H; Canopy 5.5" diam., 0.75" H |
| Cord Length | 12 ft |
| Weight | 10‑11 lbs per size |
| Voltage | 110‑120V (US/Canada standard) |
| UL Rating | Damp UL – suitable for indoor moisture areas |
| Bulb Compatibility | One 8.8W max. A19 bulb, bulb included, dimmer‑switch compatible |
| Installation | Hardwire, professional assembly required |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Kennon Tapered Brass Pendant with Milk Glass Shade
Kennon Tapered Brass Pendant with Milk Glass Shade
Ian K. Fowler’s design reinterprets the classic barn lamp with sleek mid‑century lines and luxurious brass. A knurled brass hub supports a smooth milk‑glass shade that diffuses a warm, inviting glow. The pendant is rated for an 8.8 W A19 bulb, includes the bulb, and works with dimmer switches. Ideal for vaulted ceilings, it adds industrial chic to any space.
| Material | Solid brass body with milk glass shade |
| Finish Options | Lacquered Burnished Brass, Bronze |
| Dimensions (14") | Body 14" diam., 7" H; Canopy 5.5" diam., 0.75" H |
| Dimensions (18") | Body 18" diam., 9" H; Canopy 5.5" diam., 0.75" H |
| Cord Length | 12 ft |
| Weight | 10‑11 lbs per size |
| Voltage | 110‑120V (US/Canada standard) |
| UL Rating | Damp UL – suitable for indoor moisture areas |
| Bulb Compatibility | One 8.8W max. A19 bulb, bulb included, dimmer‑switch compatible |
| Installation | Hardwire, professional assembly required |
Original: $500.00
-70%$500.00
$150.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ian K. Fowler’s design reinterprets the classic barn lamp with sleek mid‑century lines and luxurious brass. A knurled brass hub supports a smooth milk‑glass shade that diffuses a warm, inviting glow. The pendant is rated for an 8.8 W A19 bulb, includes the bulb, and works with dimmer switches. Ideal for vaulted ceilings, it adds industrial chic to any space.
| Material | Solid brass body with milk glass shade |
| Finish Options | Lacquered Burnished Brass, Bronze |
| Dimensions (14") | Body 14" diam., 7" H; Canopy 5.5" diam., 0.75" H |
| Dimensions (18") | Body 18" diam., 9" H; Canopy 5.5" diam., 0.75" H |
| Cord Length | 12 ft |
| Weight | 10‑11 lbs per size |
| Voltage | 110‑120V (US/Canada standard) |
| UL Rating | Damp UL – suitable for indoor moisture areas |
| Bulb Compatibility | One 8.8W max. A19 bulb, bulb included, dimmer‑switch compatible |
| Installation | Hardwire, professional assembly required |





















