Lafi Crystal Glass Wall Sconce
Elevate your space with the refined elegance of the Lafi Linear Chandelier. Crafted with precision, its streamlined silhouette showcases a balance of form and function. The sleek metal frame, available in stunning finishes such as polished nickel, brushed brass, or matte black, is paired with premium glass elements or finely textured diffusers that create a warm, radiant glow.
Dimensions
Overall: 4.5" W x 6.75" D x 17.25" H
Weight: 8 lbs
Ceiling Plate / J-BOX: 4.5" Diameter
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | K9 crystal glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns





Lafi Crystal Glass Wall Sconce
Lafi Crystal Glass Wall Sconce
Elevate your space with the refined elegance of the Lafi Linear Chandelier. Crafted with precision, its streamlined silhouette showcases a balance of form and function. The sleek metal frame, available in stunning finishes such as polished nickel, brushed brass, or matte black, is paired with premium glass elements or finely textured diffusers that create a warm, radiant glow.
Dimensions
Overall: 4.5" W x 6.75" D x 17.25" H
Weight: 8 lbs
Ceiling Plate / J-BOX: 4.5" Diameter
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | K9 crystal glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $288.00
-70%$288.00
$86.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elevate your space with the refined elegance of the Lafi Linear Chandelier. Crafted with precision, its streamlined silhouette showcases a balance of form and function. The sleek metal frame, available in stunning finishes such as polished nickel, brushed brass, or matte black, is paired with premium glass elements or finely textured diffusers that create a warm, radiant glow.
Dimensions
Overall: 4.5" W x 6.75" D x 17.25" H
Weight: 8 lbs
Ceiling Plate / J-BOX: 4.5" Diameter
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | K9 crystal glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |





















