Large European-Style Iron Cascading Candle and Crystal Pendant for Living / Dining Room
The body of this chandelier is made of iron material and features a simplified birdcage frame trimmed with candle-shaped bulb stems with tray cups resting on curved iron arms. The frame is embellished with bronze-colored leaves, each with a crystal pendant at the end. The bottom of the chandelier is decorated with a clear crystal bead. It is absolutely stunning whether the light is on or off. Suitable for a variety of applications, including restaurants, living rooms, cafes, etc.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Iron, Crystal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Antique |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 10㎡-18㎡ |
| Fixture Shape | Candle |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/Dining Room/Cafes/Restaurants |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable 78.7" Maximum |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns








Large European-Style Iron Cascading Candle and Crystal Pendant for Living / Dining Room
Large European-Style Iron Cascading Candle and Crystal Pendant for Living / Dining Room
The body of this chandelier is made of iron material and features a simplified birdcage frame trimmed with candle-shaped bulb stems with tray cups resting on curved iron arms. The frame is embellished with bronze-colored leaves, each with a crystal pendant at the end. The bottom of the chandelier is decorated with a clear crystal bead. It is absolutely stunning whether the light is on or off. Suitable for a variety of applications, including restaurants, living rooms, cafes, etc.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Iron, Crystal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Antique |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 10㎡-18㎡ |
| Fixture Shape | Candle |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/Dining Room/Cafes/Restaurants |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable 78.7" Maximum |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Original: $799.00
-70%$799.00
$239.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The body of this chandelier is made of iron material and features a simplified birdcage frame trimmed with candle-shaped bulb stems with tray cups resting on curved iron arms. The frame is embellished with bronze-colored leaves, each with a crystal pendant at the end. The bottom of the chandelier is decorated with a clear crystal bead. It is absolutely stunning whether the light is on or off. Suitable for a variety of applications, including restaurants, living rooms, cafes, etc.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Iron, Crystal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Antique |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 10㎡-18㎡ |
| Fixture Shape | Candle |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/Dining Room/Cafes/Restaurants |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable 78.7" Maximum |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |





















