Luxury Italian Style Tubular Glass Chandelier With Chrome Finish
This Luxury Italian Style Tubular Glass Chandelier is a stunning focal point for any room. Crafted with hand-blown glass cylinders in a textured, smoky-taupe design, it casts a warm, mood-enhancing ambient light. The chrome finish adds a sophisticated touch.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Glass, Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15㎡-40㎡ |
| Fixture Shape | Tiered |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/ Dining Room/Bedroom |
| Hanging Method | Chain |
| Wire Length | Adjustable (118.1" Adjustable) |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

















Luxury Italian Style Tubular Glass Chandelier With Chrome Finish
Luxury Italian Style Tubular Glass Chandelier With Chrome Finish
This Luxury Italian Style Tubular Glass Chandelier is a stunning focal point for any room. Crafted with hand-blown glass cylinders in a textured, smoky-taupe design, it casts a warm, mood-enhancing ambient light. The chrome finish adds a sophisticated touch.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Glass, Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15㎡-40㎡ |
| Fixture Shape | Tiered |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/ Dining Room/Bedroom |
| Hanging Method | Chain |
| Wire Length | Adjustable (118.1" Adjustable) |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Original: $2,199.00
-70%$2,199.00
$659.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Luxury Italian Style Tubular Glass Chandelier is a stunning focal point for any room. Crafted with hand-blown glass cylinders in a textured, smoky-taupe design, it casts a warm, mood-enhancing ambient light. The chrome finish adds a sophisticated touch.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Glass, Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15㎡-40㎡ |
| Fixture Shape | Tiered |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/ Dining Room/Bedroom |
| Hanging Method | Chain |
| Wire Length | Adjustable (118.1" Adjustable) |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |





















