Stunning Modern Rectangle Ceiling Light Crystal Chandelier For Dining Table/Coffee Table/Living Room/Bedroom
The sparkling crystal chandelier is made of high-quality crystal and stainless steel, the layered appearance design makes this chandelier no longer monotonous, and the translucent crystal strips are neatly arranged on the surface of the lamp body, forming a light luxury and elegant crystal chandelier. This light is very suitable for decorating coffee tables, dining tables, bars, and restaurants... It reflects light into every corner of the room, which is impressive and fabulous.
Note:
* Please note that the lamp comes in separate parts will need basic assembly, and professionals would be highly recommended.
* If you receive unqualified or damaged products, please contact us timely and we will handle it immediately. We are committed to providing the best service for every customer.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Crystal, Stainless Steel |
| Light Fixture Form: | Chandelier |
| Style: | Modern |
| Light Source: | LED |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction: | Ambient |
| Irradiation Area: | 10㎡-30㎡ |
| Fixture Shape: | Rectangle |
| Indoor/Outdoor Usage: | Indoor |
| Specific Uses: |
Decoration |
| Application Scenario: | Living/Dining Room |
| Hanging Method: | Wires |
| Chain Length: | Adjustable, 78.7" Maximum |
| Warranty: |
3 years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns












Stunning Modern Rectangle Ceiling Light Crystal Chandelier For Dining Table/Coffee Table/Living Room/Bedroom
Stunning Modern Rectangle Ceiling Light Crystal Chandelier For Dining Table/Coffee Table/Living Room/Bedroom
The sparkling crystal chandelier is made of high-quality crystal and stainless steel, the layered appearance design makes this chandelier no longer monotonous, and the translucent crystal strips are neatly arranged on the surface of the lamp body, forming a light luxury and elegant crystal chandelier. This light is very suitable for decorating coffee tables, dining tables, bars, and restaurants... It reflects light into every corner of the room, which is impressive and fabulous.
Note:
* Please note that the lamp comes in separate parts will need basic assembly, and professionals would be highly recommended.
* If you receive unqualified or damaged products, please contact us timely and we will handle it immediately. We are committed to providing the best service for every customer.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Crystal, Stainless Steel |
| Light Fixture Form: | Chandelier |
| Style: | Modern |
| Light Source: | LED |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction: | Ambient |
| Irradiation Area: | 10㎡-30㎡ |
| Fixture Shape: | Rectangle |
| Indoor/Outdoor Usage: | Indoor |
| Specific Uses: |
Decoration |
| Application Scenario: | Living/Dining Room |
| Hanging Method: | Wires |
| Chain Length: | Adjustable, 78.7" Maximum |
| Warranty: |
3 years, 90 days no reason to return |
Original: $1,849.00
-70%$1,849.00
$554.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The sparkling crystal chandelier is made of high-quality crystal and stainless steel, the layered appearance design makes this chandelier no longer monotonous, and the translucent crystal strips are neatly arranged on the surface of the lamp body, forming a light luxury and elegant crystal chandelier. This light is very suitable for decorating coffee tables, dining tables, bars, and restaurants... It reflects light into every corner of the room, which is impressive and fabulous.
Note:
* Please note that the lamp comes in separate parts will need basic assembly, and professionals would be highly recommended.
* If you receive unqualified or damaged products, please contact us timely and we will handle it immediately. We are committed to providing the best service for every customer.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Crystal, Stainless Steel |
| Light Fixture Form: | Chandelier |
| Style: | Modern |
| Light Source: | LED |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction: | Ambient |
| Irradiation Area: | 10㎡-30㎡ |
| Fixture Shape: | Rectangle |
| Indoor/Outdoor Usage: | Indoor |
| Specific Uses: |
Decoration |
| Application Scenario: | Living/Dining Room |
| Hanging Method: | Wires |
| Chain Length: | Adjustable, 78.7" Maximum |
| Warranty: |
3 years, 90 days no reason to return |





















