Noland 18-Light Linear Crystal Chandelier 48"
18-Light
| Dimension | Measurement |
|---|---|
| Overall | 43.2�W x 9.5�D x 17.2" H |
| Canopy | 48�W x 9.5�D x 1.6�H |
| Cord | 72�Adjustable |
| Weight | 65 lbs |
Product Details
| Feature | Details |
|---|---|
| Material | Brass & Glass |
| Finish | Brass / Matte Black |
| Voltage | 110V-220V available |
| Light Source Color | Warm white 2700K |
| Light Number | 18 |
| Light Source | E12 Bulbs Max 25W (Dimmable) |
Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- If you need a longer size, please contact us.
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord/Rod/Chain Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns







Noland 18-Light Linear Crystal Chandelier 48"
Noland 18-Light Linear Crystal Chandelier 48"
18-Light
| Dimension | Measurement |
|---|---|
| Overall | 43.2�W x 9.5�D x 17.2" H |
| Canopy | 48�W x 9.5�D x 1.6�H |
| Cord | 72�Adjustable |
| Weight | 65 lbs |
Product Details
| Feature | Details |
|---|---|
| Material | Brass & Glass |
| Finish | Brass / Matte Black |
| Voltage | 110V-220V available |
| Light Source Color | Warm white 2700K |
| Light Number | 18 |
| Light Source | E12 Bulbs Max 25W (Dimmable) |
Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- If you need a longer size, please contact us.
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord/Rod/Chain Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Original: $4,566.00
-70%$4,566.00
$1,369.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
18-Light
| Dimension | Measurement |
|---|---|
| Overall | 43.2�W x 9.5�D x 17.2" H |
| Canopy | 48�W x 9.5�D x 1.6�H |
| Cord | 72�Adjustable |
| Weight | 65 lbs |
Product Details
| Feature | Details |
|---|---|
| Material | Brass & Glass |
| Finish | Brass / Matte Black |
| Voltage | 110V-220V available |
| Light Source Color | Warm white 2700K |
| Light Number | 18 |
| Light Source | E12 Bulbs Max 25W (Dimmable) |
Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- If you need a longer size, please contact us.
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord/Rod/Chain Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.





















