Scandinavia Minimalist White Pendant Light for Bedside/Dining Room/Staircase
This set of lights features simply straight white form, showcasing the appreciation of Scandinavian minimalism. The aluminum frame matches the acrylic lampshade very well, evoking the aesthetic of the cool modern sense. Different sizes and various groups are available for free combination, meeting different functional requirements. It is an extra-long size and is perfect for installation in the bedroom, dining table, kitchen island, staircase, water bar, etc.
Note:
* Please note that the lamp comes in separate parts and will need basic assembly, and professionals would be highly recommended.
* If you receive unqualified or damaged products, please contact us timely and we will handle it immediately. We are committed to providing the best service for every customer.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Aluminum, Acrylic |
| Light Fixture Form: | Pendants |
| Style: | Modern |
| Light Source: | LED |
| Bulb Included or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | No |
| Light Direction: | Ambient |
| Irradiation Area: | 5㎡-35㎡ |
| Indoor/Outdoor Usage: | Indoor |
| Specific Uses: |
Decoration |
| Application Scenario: | Staircase/Dining Room/Kitchen Island |
| Hanging Method: | Wire |
| Chain Length: | Adjustable, 78.7" Maximum |
| Warranty: | 3 years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns















Scandinavia Minimalist White Pendant Light for Bedside/Dining Room/Staircase
Scandinavia Minimalist White Pendant Light for Bedside/Dining Room/Staircase
This set of lights features simply straight white form, showcasing the appreciation of Scandinavian minimalism. The aluminum frame matches the acrylic lampshade very well, evoking the aesthetic of the cool modern sense. Different sizes and various groups are available for free combination, meeting different functional requirements. It is an extra-long size and is perfect for installation in the bedroom, dining table, kitchen island, staircase, water bar, etc.
Note:
* Please note that the lamp comes in separate parts and will need basic assembly, and professionals would be highly recommended.
* If you receive unqualified or damaged products, please contact us timely and we will handle it immediately. We are committed to providing the best service for every customer.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Aluminum, Acrylic |
| Light Fixture Form: | Pendants |
| Style: | Modern |
| Light Source: | LED |
| Bulb Included or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | No |
| Light Direction: | Ambient |
| Irradiation Area: | 5㎡-35㎡ |
| Indoor/Outdoor Usage: | Indoor |
| Specific Uses: |
Decoration |
| Application Scenario: | Staircase/Dining Room/Kitchen Island |
| Hanging Method: | Wire |
| Chain Length: | Adjustable, 78.7" Maximum |
| Warranty: | 3 years, 90 days no reason to return |
Original: $259.00
-70%$259.00
$77.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This set of lights features simply straight white form, showcasing the appreciation of Scandinavian minimalism. The aluminum frame matches the acrylic lampshade very well, evoking the aesthetic of the cool modern sense. Different sizes and various groups are available for free combination, meeting different functional requirements. It is an extra-long size and is perfect for installation in the bedroom, dining table, kitchen island, staircase, water bar, etc.
Note:
* Please note that the lamp comes in separate parts and will need basic assembly, and professionals would be highly recommended.
* If you receive unqualified or damaged products, please contact us timely and we will handle it immediately. We are committed to providing the best service for every customer.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Aluminum, Acrylic |
| Light Fixture Form: | Pendants |
| Style: | Modern |
| Light Source: | LED |
| Bulb Included or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | No |
| Light Direction: | Ambient |
| Irradiation Area: | 5㎡-35㎡ |
| Indoor/Outdoor Usage: | Indoor |
| Specific Uses: |
Decoration |
| Application Scenario: | Staircase/Dining Room/Kitchen Island |
| Hanging Method: | Wire |
| Chain Length: | Adjustable, 78.7" Maximum |
| Warranty: | 3 years, 90 days no reason to return |





















