Oversized Art Tapering Tiered Luxury Gold Chandelier for Living Room/High-Ceiling Room
This luxurious chandelier features tiered design,consisted of numerous upturned golden slices ?dangling delicately in concentric circles,spreading and purifying the illumination.Tapering outline presents a stunning design of?unique line sense.Full of cool modern feelings as a home decor.This gold chandelier has a folded form with metallic finish membrane: with rich texture and luster,capable of creating excellent view.Perfect for two-story foyer, duplex, loft, villa, staircase or any other high-ceiling space.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Stainless Steel |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style? | ?Luxury |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 30©O+ |
| Fixture Shape | Tiered |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | High-Ceiling Room |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length? | Adjustable |
| Warranty | 2 Years, 45 days no reason to return |
| Country of Origin | China |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Oversized Art Tapering Tiered Luxury Gold Chandelier for Living Room/High-Ceiling Room
Oversized Art Tapering Tiered Luxury Gold Chandelier for Living Room/High-Ceiling Room
This luxurious chandelier features tiered design,consisted of numerous upturned golden slices ?dangling delicately in concentric circles,spreading and purifying the illumination.Tapering outline presents a stunning design of?unique line sense.Full of cool modern feelings as a home decor.This gold chandelier has a folded form with metallic finish membrane: with rich texture and luster,capable of creating excellent view.Perfect for two-story foyer, duplex, loft, villa, staircase or any other high-ceiling space.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Stainless Steel |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style? | ?Luxury |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 30©O+ |
| Fixture Shape | Tiered |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | High-Ceiling Room |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length? | Adjustable |
| Warranty | 2 Years, 45 days no reason to return |
| Country of Origin | China |
Original: $3,562.99
-70%$3,562.99
$1,068.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This luxurious chandelier features tiered design,consisted of numerous upturned golden slices ?dangling delicately in concentric circles,spreading and purifying the illumination.Tapering outline presents a stunning design of?unique line sense.Full of cool modern feelings as a home decor.This gold chandelier has a folded form with metallic finish membrane: with rich texture and luster,capable of creating excellent view.Perfect for two-story foyer, duplex, loft, villa, staircase or any other high-ceiling space.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Stainless Steel |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style? | ?Luxury |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 30©O+ |
| Fixture Shape | Tiered |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | High-Ceiling Room |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length? | Adjustable |
| Warranty | 2 Years, 45 days no reason to return |
| Country of Origin | China |





















