Oversized Post-Modern Aluminium Chain Tassel Pendant Chandelier for Large Living Room/Staircase/Villa
The body of this chandelier is made of metal and aluminium with a multi-crafted finish for saturated colour and durability. It has been designed in a luxuriously elegant contemporary style and its shape is full of creativity and novelty, with intricate hand-woven aluminium chains that have a delicate texture and are simple yet natural. The tasselled aluminium chain gives the body of the light a waterfall-like shape. Suitable for a variety of applications including villas, duplexes, living rooms with high ceilings and more.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Metal,Aluminium |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | G9-Halogen 18-40 Watt lamps (342-760W) or LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15㎡-30㎡ |
| Fixture Shape | Tassel |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/ Staircase/ Villa |
| Hanging Method | Chain/Flush Mount |
| Chain Length | Adjustable |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
























Oversized Post-Modern Aluminium Chain Tassel Pendant Chandelier for Large Living Room/Staircase/Villa
Oversized Post-Modern Aluminium Chain Tassel Pendant Chandelier for Large Living Room/Staircase/Villa
The body of this chandelier is made of metal and aluminium with a multi-crafted finish for saturated colour and durability. It has been designed in a luxuriously elegant contemporary style and its shape is full of creativity and novelty, with intricate hand-woven aluminium chains that have a delicate texture and are simple yet natural. The tasselled aluminium chain gives the body of the light a waterfall-like shape. Suitable for a variety of applications including villas, duplexes, living rooms with high ceilings and more.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Metal,Aluminium |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | G9-Halogen 18-40 Watt lamps (342-760W) or LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15㎡-30㎡ |
| Fixture Shape | Tassel |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/ Staircase/ Villa |
| Hanging Method | Chain/Flush Mount |
| Chain Length | Adjustable |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Original: $1,899.00
-70%$1,899.00
$569.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The body of this chandelier is made of metal and aluminium with a multi-crafted finish for saturated colour and durability. It has been designed in a luxuriously elegant contemporary style and its shape is full of creativity and novelty, with intricate hand-woven aluminium chains that have a delicate texture and are simple yet natural. The tasselled aluminium chain gives the body of the light a waterfall-like shape. Suitable for a variety of applications including villas, duplexes, living rooms with high ceilings and more.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Metal,Aluminium |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | G9-Halogen 18-40 Watt lamps (342-760W) or LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15㎡-30㎡ |
| Fixture Shape | Tassel |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/ Staircase/ Villa |
| Hanging Method | Chain/Flush Mount |
| Chain Length | Adjustable |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |





















