Stunning Oversized Luxury Golden Metal Candle Crystal Tassel Chandelier For High-ceiling Staircase/Entryway/Living/Meeting Room
The chandelier consists of a gold brass structure frame and a variety of water-drop crystal pendants. The shape of this chandelier is based on the classic candle style with a multi-layered structure and dazzling crystal pendant, which makes the light from it even more striking. The lighting is also exquisitely detailed. Although gorgeous, this lamp can be used in a variety of settings, and the bright lighting will make any corner of the home dazzling, making a warm and refined atmosphere to the whole space.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Copper,Crystal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 10㎡-35㎡ |
| Fixture Shape | Candle |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Hallway,Foyer,Entryway,Staircase |
| Hanging Method | Ceiling |
| Wire Length | Adjustable 78.7" |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
























Stunning Oversized Luxury Golden Metal Candle Crystal Tassel Chandelier For High-ceiling Staircase/Entryway/Living/Meeting Room
Stunning Oversized Luxury Golden Metal Candle Crystal Tassel Chandelier For High-ceiling Staircase/Entryway/Living/Meeting Room
The chandelier consists of a gold brass structure frame and a variety of water-drop crystal pendants. The shape of this chandelier is based on the classic candle style with a multi-layered structure and dazzling crystal pendant, which makes the light from it even more striking. The lighting is also exquisitely detailed. Although gorgeous, this lamp can be used in a variety of settings, and the bright lighting will make any corner of the home dazzling, making a warm and refined atmosphere to the whole space.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Copper,Crystal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 10㎡-35㎡ |
| Fixture Shape | Candle |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Hallway,Foyer,Entryway,Staircase |
| Hanging Method | Ceiling |
| Wire Length | Adjustable 78.7" |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Original: $1,849.00
-70%$1,849.00
$554.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The chandelier consists of a gold brass structure frame and a variety of water-drop crystal pendants. The shape of this chandelier is based on the classic candle style with a multi-layered structure and dazzling crystal pendant, which makes the light from it even more striking. The lighting is also exquisitely detailed. Although gorgeous, this lamp can be used in a variety of settings, and the bright lighting will make any corner of the home dazzling, making a warm and refined atmosphere to the whole space.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Copper,Crystal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 10㎡-35㎡ |
| Fixture Shape | Candle |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Hallway,Foyer,Entryway,Staircase |
| Hanging Method | Ceiling |
| Wire Length | Adjustable 78.7" |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |





















