Affordable Retro Wrought Iron Glass Shade Candle Pendant Chandelier for Dining Room/Bedroom
This rustic chandelier features an elegant glass lameshade, trimmed with candle-shaped bulb stems with floral dish cups, placed on simply curved iron arms. Full of nostalgic tone, like vintage chandeliers used in the royal court. Available in two versions: three heads or six heads. Suitable forvarious application including living room, dining room, bedroom, entryway, corridors, and so on, all the any places of lighting and decoration required.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Glass, Iron |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Vintage |
| Light Source | LED E14 |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 3㎡-15㎡ |
| Fixture Shape | Candle |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Foyer/Bedroom/Bathroom |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable , 78.7" Maximum (Support customization) |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










Affordable Retro Wrought Iron Glass Shade Candle Pendant Chandelier for Dining Room/Bedroom
Affordable Retro Wrought Iron Glass Shade Candle Pendant Chandelier for Dining Room/Bedroom
This rustic chandelier features an elegant glass lameshade, trimmed with candle-shaped bulb stems with floral dish cups, placed on simply curved iron arms. Full of nostalgic tone, like vintage chandeliers used in the royal court. Available in two versions: three heads or six heads. Suitable forvarious application including living room, dining room, bedroom, entryway, corridors, and so on, all the any places of lighting and decoration required.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Glass, Iron |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Vintage |
| Light Source | LED E14 |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 3㎡-15㎡ |
| Fixture Shape | Candle |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Foyer/Bedroom/Bathroom |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable , 78.7" Maximum (Support customization) |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Original: $699.00
-70%$699.00
$209.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This rustic chandelier features an elegant glass lameshade, trimmed with candle-shaped bulb stems with floral dish cups, placed on simply curved iron arms. Full of nostalgic tone, like vintage chandeliers used in the royal court. Available in two versions: three heads or six heads. Suitable forvarious application including living room, dining room, bedroom, entryway, corridors, and so on, all the any places of lighting and decoration required.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Glass, Iron |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Vintage |
| Light Source | LED E14 |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 3㎡-15㎡ |
| Fixture Shape | Candle |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Foyer/Bedroom/Bathroom |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable , 78.7" Maximum (Support customization) |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |






















