Affordable Retro Wrought Iron Glass Shade Pendant Chandelier for Dining Room/Bedroom
This rustic chandelier features an elegant glass lameshade, trimmed with shaped bulb stems with floral dish cups, placed on simply curved iron arms. Full of nostalgic tone, like vintage chandeliers used in the royal court. Available in two versions: three heads or six heads. Suitable forvarious application including living room, dining room, bedroom, entryway, corridors, and so on, all the any places of lighting and decoration required.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Glass, Iron |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Vintage |
| Light Source | LED E14 |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 3©O-15©O |
| Fixture Shape | As picture |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Foyer/Bedroom/Bathroom |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable , 78.7" Maximum (Support customization) |
| Warranty | 2 Years, 45days no reason to return |
| Country of Origin | China |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Affordable Retro Wrought Iron Glass Shade Pendant Chandelier for Dining Room/Bedroom
Affordable Retro Wrought Iron Glass Shade Pendant Chandelier for Dining Room/Bedroom
This rustic chandelier features an elegant glass lameshade, trimmed with shaped bulb stems with floral dish cups, placed on simply curved iron arms. Full of nostalgic tone, like vintage chandeliers used in the royal court. Available in two versions: three heads or six heads. Suitable forvarious application including living room, dining room, bedroom, entryway, corridors, and so on, all the any places of lighting and decoration required.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Glass, Iron |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Vintage |
| Light Source | LED E14 |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 3©O-15©O |
| Fixture Shape | As picture |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Foyer/Bedroom/Bathroom |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable , 78.7" Maximum (Support customization) |
| Warranty | 2 Years, 45days no reason to return |
| Country of Origin | China |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This rustic chandelier features an elegant glass lameshade, trimmed with shaped bulb stems with floral dish cups, placed on simply curved iron arms. Full of nostalgic tone, like vintage chandeliers used in the royal court. Available in two versions: three heads or six heads. Suitable forvarious application including living room, dining room, bedroom, entryway, corridors, and so on, all the any places of lighting and decoration required.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Glass, Iron |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Vintage |
| Light Source | LED E14 |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 3©O-15©O |
| Fixture Shape | As picture |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Foyer/Bedroom/Bathroom |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable , 78.7" Maximum (Support customization) |
| Warranty | 2 Years, 45days no reason to return |
| Country of Origin | China |






















