Caia Murano Glass Chandelier for Living Room
The Caia Murano Glass Chandelier celebrates the poetic rhythm of nature through cascading glass petals tinted in delicate shades of green, blush, and cream. Each hand-shaped piece captures the soft translucency of blooming flora, suspended from a sleek brass frame that adds a refined contrast. With its luminous layering and fluid form, this chandelier creates an ethereal presence, ideal for transforming dining rooms, lounges, or artistic interiors into spaces of warmth, movement, and modern botanical elegance.
Dimensions
- Size: Dia 50cm x H 35cm / ∅ 19.6″ x H 13.7″ Light bulb*6
- Size: Dia 60cm x H 40cm / ∅ 23.6″ x H 15.7″ Light bulb*9
- Size: Dia 80cm x H 50cm / ∅ 31.4″ x H 19.6″ Light bulb*12
- Size: Dia 100cm x H 60cm / ∅ 39.3″ x H 23.6″ Light bulb*16
- Size: L 100cm x H 34cm / ∅ 39.3″ x H 13.3″ Light bulb*6
- 59″ Adjustable hanging height Hanging chain.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal and Murano Glass. |
| Finish | Gold (Contact us for custom finishes) |
| Glass color | Pink & White, Green & White, White. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6/9/12/16 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note:
-
We always check and pack all goods carefully before shipping. We are always responsible for our products during the warranty period and support customers after that time.
-
All lamps color size can be customized.For more information, please view our "customization".
-
Please feel free to contact us by email when you have any questions:[email protected]
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns








































Caia Murano Glass Chandelier for Living Room
Caia Murano Glass Chandelier for Living Room
The Caia Murano Glass Chandelier celebrates the poetic rhythm of nature through cascading glass petals tinted in delicate shades of green, blush, and cream. Each hand-shaped piece captures the soft translucency of blooming flora, suspended from a sleek brass frame that adds a refined contrast. With its luminous layering and fluid form, this chandelier creates an ethereal presence, ideal for transforming dining rooms, lounges, or artistic interiors into spaces of warmth, movement, and modern botanical elegance.
Dimensions
- Size: Dia 50cm x H 35cm / ∅ 19.6″ x H 13.7″ Light bulb*6
- Size: Dia 60cm x H 40cm / ∅ 23.6″ x H 15.7″ Light bulb*9
- Size: Dia 80cm x H 50cm / ∅ 31.4″ x H 19.6″ Light bulb*12
- Size: Dia 100cm x H 60cm / ∅ 39.3″ x H 23.6″ Light bulb*16
- Size: L 100cm x H 34cm / ∅ 39.3″ x H 13.3″ Light bulb*6
- 59″ Adjustable hanging height Hanging chain.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal and Murano Glass. |
| Finish | Gold (Contact us for custom finishes) |
| Glass color | Pink & White, Green & White, White. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6/9/12/16 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note:
-
We always check and pack all goods carefully before shipping. We are always responsible for our products during the warranty period and support customers after that time.
-
All lamps color size can be customized.For more information, please view our "customization".
-
Please feel free to contact us by email when you have any questions:[email protected]
Original: $850.00
-70%$850.00
$255.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Caia Murano Glass Chandelier celebrates the poetic rhythm of nature through cascading glass petals tinted in delicate shades of green, blush, and cream. Each hand-shaped piece captures the soft translucency of blooming flora, suspended from a sleek brass frame that adds a refined contrast. With its luminous layering and fluid form, this chandelier creates an ethereal presence, ideal for transforming dining rooms, lounges, or artistic interiors into spaces of warmth, movement, and modern botanical elegance.
Dimensions
- Size: Dia 50cm x H 35cm / ∅ 19.6″ x H 13.7″ Light bulb*6
- Size: Dia 60cm x H 40cm / ∅ 23.6″ x H 15.7″ Light bulb*9
- Size: Dia 80cm x H 50cm / ∅ 31.4″ x H 19.6″ Light bulb*12
- Size: Dia 100cm x H 60cm / ∅ 39.3″ x H 23.6″ Light bulb*16
- Size: L 100cm x H 34cm / ∅ 39.3″ x H 13.3″ Light bulb*6
- 59″ Adjustable hanging height Hanging chain.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal and Murano Glass. |
| Finish | Gold (Contact us for custom finishes) |
| Glass color | Pink & White, Green & White, White. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6/9/12/16 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note:
-
We always check and pack all goods carefully before shipping. We are always responsible for our products during the warranty period and support customers after that time.
-
All lamps color size can be customized.For more information, please view our "customization".
-
Please feel free to contact us by email when you have any questions:[email protected]






















