Branch Style Ceiling Light Crystal icicle Chandelier For Dining Table for Modern Home
The pendant light is designed as a branch with blossoms, shining, and luxury, a symbol of harvest(Love, career, family, friendship). This hanging light is perfect for dining room, living room, kitchen island, bedroom and other places.
Note:
* Please make sure that your ceiling can support the weight and that the chandelier can be properly installed before ordering.
* Please note that this chandelier requires self-assembly. It will take some time and patience but will be definitely worth it once it is done.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | K9 Crystal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Artistical |
| Light Source | G9 LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | No |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15㎡-40㎡ |
| Fixture Shape | Rectangle, round branch |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Big Hallway/ Hotel Lobby |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable, 78.7" Maximum |
| Warranty |
3 Years 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


































Branch Style Ceiling Light Crystal icicle Chandelier For Dining Table for Modern Home
Branch Style Ceiling Light Crystal icicle Chandelier For Dining Table for Modern Home
The pendant light is designed as a branch with blossoms, shining, and luxury, a symbol of harvest(Love, career, family, friendship). This hanging light is perfect for dining room, living room, kitchen island, bedroom and other places.
Note:
* Please make sure that your ceiling can support the weight and that the chandelier can be properly installed before ordering.
* Please note that this chandelier requires self-assembly. It will take some time and patience but will be definitely worth it once it is done.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | K9 Crystal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Artistical |
| Light Source | G9 LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | No |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15㎡-40㎡ |
| Fixture Shape | Rectangle, round branch |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Big Hallway/ Hotel Lobby |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable, 78.7" Maximum |
| Warranty |
3 Years 90 days no reason to return |
Original: $799.00
-70%$799.00
$239.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The pendant light is designed as a branch with blossoms, shining, and luxury, a symbol of harvest(Love, career, family, friendship). This hanging light is perfect for dining room, living room, kitchen island, bedroom and other places.
Note:
* Please make sure that your ceiling can support the weight and that the chandelier can be properly installed before ordering.
* Please note that this chandelier requires self-assembly. It will take some time and patience but will be definitely worth it once it is done.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | K9 Crystal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Artistical |
| Light Source | G9 LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | No |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15㎡-40㎡ |
| Fixture Shape | Rectangle, round branch |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Big Hallway/ Hotel Lobby |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable, 78.7" Maximum |
| Warranty |
3 Years 90 days no reason to return |






















