Designer Model Flush Mount Crystal Pendant Round Chandelier for Living/Dining Room/Study
This luxury chandelier is made of high quality crystal. Countless crystal pieces are connected by metal lines, and at the very bottom are many large crystal beads dangling in a regular pattern, giving an ultra-luxurious aesthetic that adds to the beauty of flow and movement. The light shines through the crystals, soft and non-blinding, creating a breathtaking array of light. The thickened material of the metal body of the lamp, with its multi-layer surface treatment, is smooth and delicate, and durable.Perfect to living room,dining room,study,foyer,etc.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Crystals,?Metal |
| Light Source: | LED Bulbs |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Irradiation area: | 10©O-30©O |
| Hanging Method | Flush Mount |
| Warranty | 2 Years 30 days no reason to return |
| Country of Origin | China |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Designer Model Flush Mount Crystal Pendant Round Chandelier for Living/Dining Room/Study
Designer Model Flush Mount Crystal Pendant Round Chandelier for Living/Dining Room/Study
This luxury chandelier is made of high quality crystal. Countless crystal pieces are connected by metal lines, and at the very bottom are many large crystal beads dangling in a regular pattern, giving an ultra-luxurious aesthetic that adds to the beauty of flow and movement. The light shines through the crystals, soft and non-blinding, creating a breathtaking array of light. The thickened material of the metal body of the lamp, with its multi-layer surface treatment, is smooth and delicate, and durable.Perfect to living room,dining room,study,foyer,etc.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Crystals,?Metal |
| Light Source: | LED Bulbs |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Irradiation area: | 10©O-30©O |
| Hanging Method | Flush Mount |
| Warranty | 2 Years 30 days no reason to return |
| Country of Origin | China |
Original: $701.99
-70%$701.99
$210.60Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This luxury chandelier is made of high quality crystal. Countless crystal pieces are connected by metal lines, and at the very bottom are many large crystal beads dangling in a regular pattern, giving an ultra-luxurious aesthetic that adds to the beauty of flow and movement. The light shines through the crystals, soft and non-blinding, creating a breathtaking array of light. The thickened material of the metal body of the lamp, with its multi-layer surface treatment, is smooth and delicate, and durable.Perfect to living room,dining room,study,foyer,etc.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Crystals,?Metal |
| Light Source: | LED Bulbs |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Irradiation area: | 10©O-30©O |
| Hanging Method | Flush Mount |
| Warranty | 2 Years 30 days no reason to return |
| Country of Origin | China |






















