European Retro Light Luxury Crystal Pendant Electronic Candle Chandelier for Living Room / Dining Room / Bedroom
Made of iron and high quality crystal, this chandelier is shaped like a basket of flowers hanging from the ceiling. This classic chandelier has candle-like bulb stems that rest on curved iron arms. Each arm has a crystal petal at the end and is trimmed with a crystal pendant in the center. The arms are gathered together and attached to a central ball by iron chains, showcasing the beauty of curvilinear beauty and rotational flexibility. The pillar is set with a large crystal bead as the centerpiece. Ideal for installation in the living room/bedroom/dining room, etc., it is absolutely stunning whether the lights are on or off.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Iron, Crystal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Antique |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15㎡-30㎡ |
| Fixture Shape | Candle |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/Dining Room/Cafes/Restaurants |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable 78.7" |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns











European Retro Light Luxury Crystal Pendant Electronic Candle Chandelier for Living Room / Dining Room / Bedroom
European Retro Light Luxury Crystal Pendant Electronic Candle Chandelier for Living Room / Dining Room / Bedroom
Made of iron and high quality crystal, this chandelier is shaped like a basket of flowers hanging from the ceiling. This classic chandelier has candle-like bulb stems that rest on curved iron arms. Each arm has a crystal petal at the end and is trimmed with a crystal pendant in the center. The arms are gathered together and attached to a central ball by iron chains, showcasing the beauty of curvilinear beauty and rotational flexibility. The pillar is set with a large crystal bead as the centerpiece. Ideal for installation in the living room/bedroom/dining room, etc., it is absolutely stunning whether the lights are on or off.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Iron, Crystal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Antique |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15㎡-30㎡ |
| Fixture Shape | Candle |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/Dining Room/Cafes/Restaurants |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable 78.7" |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Original: $799.00
-70%$799.00
$239.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Made of iron and high quality crystal, this chandelier is shaped like a basket of flowers hanging from the ceiling. This classic chandelier has candle-like bulb stems that rest on curved iron arms. Each arm has a crystal petal at the end and is trimmed with a crystal pendant in the center. The arms are gathered together and attached to a central ball by iron chains, showcasing the beauty of curvilinear beauty and rotational flexibility. The pillar is set with a large crystal bead as the centerpiece. Ideal for installation in the living room/bedroom/dining room, etc., it is absolutely stunning whether the lights are on or off.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Iron, Crystal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Antique |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15㎡-30㎡ |
| Fixture Shape | Candle |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/Dining Room/Cafes/Restaurants |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable 78.7" |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |






















