French Branch Crystal Chandelier with Elegant Crystal Leaves
Note:
* Please check the size of the chandelier before ordering, just to ensure that it will be suitable for your room.
* Please make sure that your ceiling can support the weight and that the chandelier can be properly installed before ordering.
* Please note that this chandelier requires self-assembly. It will take some time and patience but will be definitely worth it once it is done.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | K9 Crystal, Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Artistical |
| Light Source | G9 LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | No |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15㎡-40㎡ |
| Fixture Shape | Rectangle. round. Branch |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Dining room/ Living room |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable, 78.7" Maximum |
| Warranty | 2 Years |
Customized service:You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire&chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
Please feel free to contact us by email when you have any questions: [email protected]
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




































French Branch Crystal Chandelier with Elegant Crystal Leaves
French Branch Crystal Chandelier with Elegant Crystal Leaves
Note:
* Please check the size of the chandelier before ordering, just to ensure that it will be suitable for your room.
* Please make sure that your ceiling can support the weight and that the chandelier can be properly installed before ordering.
* Please note that this chandelier requires self-assembly. It will take some time and patience but will be definitely worth it once it is done.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | K9 Crystal, Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Artistical |
| Light Source | G9 LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | No |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15㎡-40㎡ |
| Fixture Shape | Rectangle. round. Branch |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Dining room/ Living room |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable, 78.7" Maximum |
| Warranty | 2 Years |
Customized service:You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire&chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
Please feel free to contact us by email when you have any questions: [email protected]
Original: $600.00
-70%$600.00
$180.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Note:
* Please check the size of the chandelier before ordering, just to ensure that it will be suitable for your room.
* Please make sure that your ceiling can support the weight and that the chandelier can be properly installed before ordering.
* Please note that this chandelier requires self-assembly. It will take some time and patience but will be definitely worth it once it is done.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | K9 Crystal, Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Artistical |
| Light Source | G9 LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | No |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15㎡-40㎡ |
| Fixture Shape | Rectangle. round. Branch |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Dining room/ Living room |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable, 78.7" Maximum |
| Warranty | 2 Years |
Customized service:You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire&chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
Please feel free to contact us by email when you have any questions: [email protected]






















