Light Luxury Multi-layered Teardrop Waterfall Chandelier for Living Room/Bedroom
This chandelier is made of high quality glass shade and metal, offering soft and warm illumination through it. The clever combination of hardware and glass materials creates a new expression of modern space, understated but luxurious. It is a good value for money that makes a living room luxurious. There are several types to choose from: the pendant and ceiling models are more suitable for bedrooms and living rooms.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Glass,Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 5㎡-25㎡ |
| Fixture Shape | Round |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/Dining room/Bedroom |
| Hanging Method | Chain 78.7" |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
























Light Luxury Multi-layered Teardrop Waterfall Chandelier for Living Room/Bedroom
Light Luxury Multi-layered Teardrop Waterfall Chandelier for Living Room/Bedroom
This chandelier is made of high quality glass shade and metal, offering soft and warm illumination through it. The clever combination of hardware and glass materials creates a new expression of modern space, understated but luxurious. It is a good value for money that makes a living room luxurious. There are several types to choose from: the pendant and ceiling models are more suitable for bedrooms and living rooms.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Glass,Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 5㎡-25㎡ |
| Fixture Shape | Round |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/Dining room/Bedroom |
| Hanging Method | Chain 78.7" |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Original: $799.00
-70%$799.00
$239.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This chandelier is made of high quality glass shade and metal, offering soft and warm illumination through it. The clever combination of hardware and glass materials creates a new expression of modern space, understated but luxurious. It is a good value for money that makes a living room luxurious. There are several types to choose from: the pendant and ceiling models are more suitable for bedrooms and living rooms.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Glass,Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 5㎡-25㎡ |
| Fixture Shape | Round |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/Dining room/Bedroom |
| Hanging Method | Chain 78.7" |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |






















