Light Luxury Nordic Vintage Candle Iron Lantern Chandelier for Living / Dining Room / Bedroom
This chandelier is made of iron and high quality crystals that have been treated with multiple processes for durability. Designed to resemble a hollow lantern, or a transformed birdcage, this chandelier is a work of craftsmanship and beauty. The classic candelabra design gives this chandelier a timeless elegance and poise. The brushed silver iron frame adds another layer of cool modernity. In addition, clear crystal strands adorn the edges of the entire frame. A crystal strand hangs in the center and is accented with a drop of water at the end. Perfect for living rooms with high ceilings, dining tables or staircases. It is absolutely stunning whether the lights are on or off.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Iron, Crystal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Antique |
| Light Source | LED E14 |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 10㎡-22㎡ |
| Fixture Shape | Candle |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/Dining Room/Cafes/Restaurants |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable 78.7" |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns









Light Luxury Nordic Vintage Candle Iron Lantern Chandelier for Living / Dining Room / Bedroom
Light Luxury Nordic Vintage Candle Iron Lantern Chandelier for Living / Dining Room / Bedroom
This chandelier is made of iron and high quality crystals that have been treated with multiple processes for durability. Designed to resemble a hollow lantern, or a transformed birdcage, this chandelier is a work of craftsmanship and beauty. The classic candelabra design gives this chandelier a timeless elegance and poise. The brushed silver iron frame adds another layer of cool modernity. In addition, clear crystal strands adorn the edges of the entire frame. A crystal strand hangs in the center and is accented with a drop of water at the end. Perfect for living rooms with high ceilings, dining tables or staircases. It is absolutely stunning whether the lights are on or off.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Iron, Crystal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Antique |
| Light Source | LED E14 |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 10㎡-22㎡ |
| Fixture Shape | Candle |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/Dining Room/Cafes/Restaurants |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable 78.7" |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Original: $799.00
-70%$799.00
$239.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This chandelier is made of iron and high quality crystals that have been treated with multiple processes for durability. Designed to resemble a hollow lantern, or a transformed birdcage, this chandelier is a work of craftsmanship and beauty. The classic candelabra design gives this chandelier a timeless elegance and poise. The brushed silver iron frame adds another layer of cool modernity. In addition, clear crystal strands adorn the edges of the entire frame. A crystal strand hangs in the center and is accented with a drop of water at the end. Perfect for living rooms with high ceilings, dining tables or staircases. It is absolutely stunning whether the lights are on or off.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Iron, Crystal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Antique |
| Light Source | LED E14 |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 10㎡-22㎡ |
| Fixture Shape | Candle |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/Dining Room/Cafes/Restaurants |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable 78.7" |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |






















