Luxury Atmospheric European Candle Crystal Chandelier Designer Creative for Hotel / Villa / Living Room
The entire body of this European vintage chandelier is made of high quality crystal pendants, metal glass arms and a stainless steel candle frame. At the top of the chandelier, a series of curved glass arms stretch out and are connected by chains to a central prism. Each candle arm is decorated with a flower plate and a string of crystals, ending with a dangling pendant. It is designed in a luxurious modern style and can be installed in your dining room, living room, duplex, loft, cottage or restaurant. It is absolutely stunning whether the lights are on or not.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Crystals, Metal |
| Chain Length: | Adjustable , 78.7" Maximum (Support customization) |
| Light Source: | E14 Bulbs |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Irradiation area: | 15㎡-40㎡ |
| Hanging Method | Chain |
| Warranty | 3 Years , 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns









Luxury Atmospheric European Candle Crystal Chandelier Designer Creative for Hotel / Villa / Living Room
Luxury Atmospheric European Candle Crystal Chandelier Designer Creative for Hotel / Villa / Living Room
The entire body of this European vintage chandelier is made of high quality crystal pendants, metal glass arms and a stainless steel candle frame. At the top of the chandelier, a series of curved glass arms stretch out and are connected by chains to a central prism. Each candle arm is decorated with a flower plate and a string of crystals, ending with a dangling pendant. It is designed in a luxurious modern style and can be installed in your dining room, living room, duplex, loft, cottage or restaurant. It is absolutely stunning whether the lights are on or not.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Crystals, Metal |
| Chain Length: | Adjustable , 78.7" Maximum (Support customization) |
| Light Source: | E14 Bulbs |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Irradiation area: | 15㎡-40㎡ |
| Hanging Method | Chain |
| Warranty | 3 Years , 90 days no reason to return |
Original: $839.00
-70%$839.00
$251.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The entire body of this European vintage chandelier is made of high quality crystal pendants, metal glass arms and a stainless steel candle frame. At the top of the chandelier, a series of curved glass arms stretch out and are connected by chains to a central prism. Each candle arm is decorated with a flower plate and a string of crystals, ending with a dangling pendant. It is designed in a luxurious modern style and can be installed in your dining room, living room, duplex, loft, cottage or restaurant. It is absolutely stunning whether the lights are on or not.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Crystals, Metal |
| Chain Length: | Adjustable , 78.7" Maximum (Support customization) |
| Light Source: | E14 Bulbs |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Irradiation area: | 15㎡-40㎡ |
| Hanging Method | Chain |
| Warranty | 3 Years , 90 days no reason to return |






















