Modern Elegant Transparent Crystal Gold Chandelier Suit for Dining/Living Room
With preference for Scandinavian fashion, this chandelier suit features a series of oval crystal slices. Translucent crystal leaves fold in circle, diffusing and softening the illumination in a moderate and gentle way, creating an elegant and graceful ambience in any space. At the terminsl end, several crystal accents are well arranged as one circle. Two types for choice: the round style is suitable for living room and bedroom, the rectangle style is compatible with dining table or kitchen island.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Crystal, Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 10㎡-30㎡ |
| Fixture Shape | Round; Rectangle |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/Dining Room/ Bedroom |
| Hanging Method | Chain 78.7" Maximum |
| Chain Length | Adjustable |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns











Modern Elegant Transparent Crystal Gold Chandelier Suit for Dining/Living Room
Modern Elegant Transparent Crystal Gold Chandelier Suit for Dining/Living Room
With preference for Scandinavian fashion, this chandelier suit features a series of oval crystal slices. Translucent crystal leaves fold in circle, diffusing and softening the illumination in a moderate and gentle way, creating an elegant and graceful ambience in any space. At the terminsl end, several crystal accents are well arranged as one circle. Two types for choice: the round style is suitable for living room and bedroom, the rectangle style is compatible with dining table or kitchen island.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Crystal, Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 10㎡-30㎡ |
| Fixture Shape | Round; Rectangle |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/Dining Room/ Bedroom |
| Hanging Method | Chain 78.7" Maximum |
| Chain Length | Adjustable |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Original: $998.00
-70%$998.00
$299.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With preference for Scandinavian fashion, this chandelier suit features a series of oval crystal slices. Translucent crystal leaves fold in circle, diffusing and softening the illumination in a moderate and gentle way, creating an elegant and graceful ambience in any space. At the terminsl end, several crystal accents are well arranged as one circle. Two types for choice: the round style is suitable for living room and bedroom, the rectangle style is compatible with dining table or kitchen island.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Crystal, Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 10㎡-30㎡ |
| Fixture Shape | Round; Rectangle |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/Dining Room/ Bedroom |
| Hanging Method | Chain 78.7" Maximum |
| Chain Length | Adjustable |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |






















