Modern Light Luxury Alabaster Chandelier in Gold Finish
Transform any room into an elegant sanctuary with the Modern Luxury alabaster Chandelier. Inspired by nature, its organic design features a golden brass frame and elegant alabaster details. Elevate your space with this masterpiece that combines modern style and traditional craftsmanship.
| Voltage | 110V-120V/220V-240V |
| Material | Metal, Alabaster |
| Fixture Design | Modern |
| Canopy | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Adjustable Length | Yes(118.1") |
| Light Direction | Ambient |
| Bulb Base | LED(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Bulb Wattage | 3W |
| Hanging Method | Wires(118.1" Maximum) |
| Product Warranty | Yes |
| Warranty Length | 3 Years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










Modern Light Luxury Alabaster Chandelier in Gold Finish
Modern Light Luxury Alabaster Chandelier in Gold Finish
Transform any room into an elegant sanctuary with the Modern Luxury alabaster Chandelier. Inspired by nature, its organic design features a golden brass frame and elegant alabaster details. Elevate your space with this masterpiece that combines modern style and traditional craftsmanship.
| Voltage | 110V-120V/220V-240V |
| Material | Metal, Alabaster |
| Fixture Design | Modern |
| Canopy | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Adjustable Length | Yes(118.1") |
| Light Direction | Ambient |
| Bulb Base | LED(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Bulb Wattage | 3W |
| Hanging Method | Wires(118.1" Maximum) |
| Product Warranty | Yes |
| Warranty Length | 3 Years, 90 days no reason to return |
Original: $751.26
-70%$751.26
$225.38Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Transform any room into an elegant sanctuary with the Modern Luxury alabaster Chandelier. Inspired by nature, its organic design features a golden brass frame and elegant alabaster details. Elevate your space with this masterpiece that combines modern style and traditional craftsmanship.
| Voltage | 110V-120V/220V-240V |
| Material | Metal, Alabaster |
| Fixture Design | Modern |
| Canopy | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Adjustable Length | Yes(118.1") |
| Light Direction | Ambient |
| Bulb Base | LED(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Bulb Wattage | 3W |
| Hanging Method | Wires(118.1" Maximum) |
| Product Warranty | Yes |
| Warranty Length | 3 Years, 90 days no reason to return |






















