Modern Light Luxury Multi-tier Diamond Crystal Rod Pendant Chandelier for Living/Dining Room
This chandelier features a tiered framework trimmed with numerous facet diamond crystal rods,which gives the piece its depth and rounded notes.Like a shiny diamond hung from the ceiling.It is absolutely stunning whether the light is on or off.Two types for choice: the round style is suitable for living room and bedroom,the rectangle style is compatible with dining table or kitchen island.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Crystal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 10㎡-30㎡ |
| Fixture Shape | Tiered |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/Dining Room/Bedroom |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable 78.7" Maximum |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns













Modern Light Luxury Multi-tier Diamond Crystal Rod Pendant Chandelier for Living/Dining Room
Modern Light Luxury Multi-tier Diamond Crystal Rod Pendant Chandelier for Living/Dining Room
This chandelier features a tiered framework trimmed with numerous facet diamond crystal rods,which gives the piece its depth and rounded notes.Like a shiny diamond hung from the ceiling.It is absolutely stunning whether the light is on or off.Two types for choice: the round style is suitable for living room and bedroom,the rectangle style is compatible with dining table or kitchen island.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Crystal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 10㎡-30㎡ |
| Fixture Shape | Tiered |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/Dining Room/Bedroom |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable 78.7" Maximum |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Original: $799.00
-70%$799.00
$239.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This chandelier features a tiered framework trimmed with numerous facet diamond crystal rods,which gives the piece its depth and rounded notes.Like a shiny diamond hung from the ceiling.It is absolutely stunning whether the light is on or off.Two types for choice: the round style is suitable for living room and bedroom,the rectangle style is compatible with dining table or kitchen island.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Crystal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 10㎡-30㎡ |
| Fixture Shape | Tiered |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/Dining Room/Bedroom |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable 78.7" Maximum |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |






















