Modern Luxury Tiered Transparent Crystal Chandelier Suit for Living/Dining Room/Bedroom
This unique chandelier presents a transparent and clear shine through its irregular shape. At the top of the lamp body, a circle of small crystal pieces lace in a square shape, adding a special touch of luxury and sophistication. Below, a row of clear crystal rods dangle delicately in concentric circles, spreading and purifying the illumination and adding a layer of post-modern beauty. Two types are available: round is more suitable for bedrooms and living rooms, and oval for kitchen islands or dining tables.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | K9 Crystal, Iron |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15㎡-30㎡ |
| Fixture Shape | Round, Oval |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/ Dining room/Bedroom |
| Hanging Method | Chain 78.7" maximum |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns














Modern Luxury Tiered Transparent Crystal Chandelier Suit for Living/Dining Room/Bedroom
Modern Luxury Tiered Transparent Crystal Chandelier Suit for Living/Dining Room/Bedroom
This unique chandelier presents a transparent and clear shine through its irregular shape. At the top of the lamp body, a circle of small crystal pieces lace in a square shape, adding a special touch of luxury and sophistication. Below, a row of clear crystal rods dangle delicately in concentric circles, spreading and purifying the illumination and adding a layer of post-modern beauty. Two types are available: round is more suitable for bedrooms and living rooms, and oval for kitchen islands or dining tables.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | K9 Crystal, Iron |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15㎡-30㎡ |
| Fixture Shape | Round, Oval |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/ Dining room/Bedroom |
| Hanging Method | Chain 78.7" maximum |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Original: $799.00
-70%$799.00
$239.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This unique chandelier presents a transparent and clear shine through its irregular shape. At the top of the lamp body, a circle of small crystal pieces lace in a square shape, adding a special touch of luxury and sophistication. Below, a row of clear crystal rods dangle delicately in concentric circles, spreading and purifying the illumination and adding a layer of post-modern beauty. Two types are available: round is more suitable for bedrooms and living rooms, and oval for kitchen islands or dining tables.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | K9 Crystal, Iron |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 15㎡-30㎡ |
| Fixture Shape | Round, Oval |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/ Dining room/Bedroom |
| Hanging Method | Chain 78.7" maximum |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |






















