New Designer Recommended Modern Light Luxury Round/Oval Crystal Chandelier for Living Room/Dining Room
The lamp body of this chandelier is made of stainless steel and high quality K9 crystal, which is processed by multiple processes for saturated color and durability. The body of the lamp is inlaid with two circles of k9 crystal pieces with sharp angles for a brilliant light refraction effect when the lamp is turned on. The stunning chandelier set has a simple design that includes both round and rectangular shapes. The pendant chain is adjustable, which makes it perfect for any room, regardless of the ceiling height. The round shape is more suitable for bedrooms and living rooms, while the rectangle matches well with kitchen islands or dining tables.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Crystal,Stainless Steel |
| Wire Length: | Adjustable Chain |
| Light Source: | LED |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Irradiation area: | 15㎡-35㎡ |
| Fixture Shape | Round and rectangle |
| Hanging Method | Chain |
| Assembly Required | Yes |
| Warranty | 2 Years, 45 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



















New Designer Recommended Modern Light Luxury Round/Oval Crystal Chandelier for Living Room/Dining Room
New Designer Recommended Modern Light Luxury Round/Oval Crystal Chandelier for Living Room/Dining Room
The lamp body of this chandelier is made of stainless steel and high quality K9 crystal, which is processed by multiple processes for saturated color and durability. The body of the lamp is inlaid with two circles of k9 crystal pieces with sharp angles for a brilliant light refraction effect when the lamp is turned on. The stunning chandelier set has a simple design that includes both round and rectangular shapes. The pendant chain is adjustable, which makes it perfect for any room, regardless of the ceiling height. The round shape is more suitable for bedrooms and living rooms, while the rectangle matches well with kitchen islands or dining tables.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Crystal,Stainless Steel |
| Wire Length: | Adjustable Chain |
| Light Source: | LED |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Irradiation area: | 15㎡-35㎡ |
| Fixture Shape | Round and rectangle |
| Hanging Method | Chain |
| Assembly Required | Yes |
| Warranty | 2 Years, 45 days no reason to return |
Original: $699.00
-70%$699.00
$209.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The lamp body of this chandelier is made of stainless steel and high quality K9 crystal, which is processed by multiple processes for saturated color and durability. The body of the lamp is inlaid with two circles of k9 crystal pieces with sharp angles for a brilliant light refraction effect when the lamp is turned on. The stunning chandelier set has a simple design that includes both round and rectangular shapes. The pendant chain is adjustable, which makes it perfect for any room, regardless of the ceiling height. The round shape is more suitable for bedrooms and living rooms, while the rectangle matches well with kitchen islands or dining tables.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Crystal,Stainless Steel |
| Wire Length: | Adjustable Chain |
| Light Source: | LED |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Irradiation area: | 15㎡-35㎡ |
| Fixture Shape | Round and rectangle |
| Hanging Method | Chain |
| Assembly Required | Yes |
| Warranty | 2 Years, 45 days no reason to return |






















