Oversized Nordic Art Round Air Bubbles Pendant Chandelier for Stairs/Spiral Staircase/Hotel Lobby
This chandelier is made of glass and iron materials. It is designed as a unique shape with a round glass shade containing many bubbles inside. The bubble glass is fantastic and clear. The light transmission is even and gentle, without harshness, bright and comfortable. It gives an elegant, unconventional and romantic style and makes the visual more three-dimensional. Whether as a decorative or lighting fixture in the stairwell,it is capable of making a statement.Perfect to stairs,high-ceiling room,hotel lobby,etc.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Glass.Iron |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED G4 |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 5㎡-25㎡ |
| Fixture Shape | Cascade Spiral |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/ Staircase |
| Hanging Method | Flush Mount |
| Wire Length | Adjustable 118.1" |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



























Oversized Nordic Art Round Air Bubbles Pendant Chandelier for Stairs/Spiral Staircase/Hotel Lobby
Oversized Nordic Art Round Air Bubbles Pendant Chandelier for Stairs/Spiral Staircase/Hotel Lobby
This chandelier is made of glass and iron materials. It is designed as a unique shape with a round glass shade containing many bubbles inside. The bubble glass is fantastic and clear. The light transmission is even and gentle, without harshness, bright and comfortable. It gives an elegant, unconventional and romantic style and makes the visual more three-dimensional. Whether as a decorative or lighting fixture in the stairwell,it is capable of making a statement.Perfect to stairs,high-ceiling room,hotel lobby,etc.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Glass.Iron |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED G4 |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 5㎡-25㎡ |
| Fixture Shape | Cascade Spiral |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/ Staircase |
| Hanging Method | Flush Mount |
| Wire Length | Adjustable 118.1" |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Original: $799.00
-70%$799.00
$239.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This chandelier is made of glass and iron materials. It is designed as a unique shape with a round glass shade containing many bubbles inside. The bubble glass is fantastic and clear. The light transmission is even and gentle, without harshness, bright and comfortable. It gives an elegant, unconventional and romantic style and makes the visual more three-dimensional. Whether as a decorative or lighting fixture in the stairwell,it is capable of making a statement.Perfect to stairs,high-ceiling room,hotel lobby,etc.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Glass.Iron |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED G4 |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 5㎡-25㎡ |
| Fixture Shape | Cascade Spiral |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/ Staircase |
| Hanging Method | Flush Mount |
| Wire Length | Adjustable 118.1" |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |






















