Nordic Designer Long Spiral Glass Chandelier Modern Light Luxury Decorative Light Fixture For Staircase/Hallway
*The default colour of the canopy is chrome. If you need other colours, please contact us.
This Scandinavian style crystal staircase chandelier is made of high quality crystal shade, clear light or smoke gray semi-closed shade with good light transmission and mild light, different sizes for you to choose, whether you want to decorate the high level living room, foyer, corridor or stairway, we have the corresponding size, you can also customize the size according to the size of your space, millytreelight do their best to serve you!
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Glass,Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Luxury |
| Light Source | E14 LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 10㎡-35㎡ |
| Fixture Shape | Spiral |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Staircase/ Big Hallway/Entryway/Foyer |
| Hanging Method | Wires(118.1"Maximum) |
| Style | Modern |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns












Nordic Designer Long Spiral Glass Chandelier Modern Light Luxury Decorative Light Fixture For Staircase/Hallway
Nordic Designer Long Spiral Glass Chandelier Modern Light Luxury Decorative Light Fixture For Staircase/Hallway
*The default colour of the canopy is chrome. If you need other colours, please contact us.
This Scandinavian style crystal staircase chandelier is made of high quality crystal shade, clear light or smoke gray semi-closed shade with good light transmission and mild light, different sizes for you to choose, whether you want to decorate the high level living room, foyer, corridor or stairway, we have the corresponding size, you can also customize the size according to the size of your space, millytreelight do their best to serve you!
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Glass,Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Luxury |
| Light Source | E14 LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 10㎡-35㎡ |
| Fixture Shape | Spiral |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Staircase/ Big Hallway/Entryway/Foyer |
| Hanging Method | Wires(118.1"Maximum) |
| Style | Modern |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Original: $789.00
-70%$789.00
$236.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
*The default colour of the canopy is chrome. If you need other colours, please contact us.
This Scandinavian style crystal staircase chandelier is made of high quality crystal shade, clear light or smoke gray semi-closed shade with good light transmission and mild light, different sizes for you to choose, whether you want to decorate the high level living room, foyer, corridor or stairway, we have the corresponding size, you can also customize the size according to the size of your space, millytreelight do their best to serve you!
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Glass,Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Luxury |
| Light Source | E14 LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 10㎡-35㎡ |
| Fixture Shape | Spiral |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Staircase/ Big Hallway/Entryway/Foyer |
| Hanging Method | Wires(118.1"Maximum) |
| Style | Modern |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |






















